Živá strava – často kladené otázky, Dr. Graham

Učení Dr. Grahama představuje v hnutí kolem syrové stravy specifickou část, takže si některé jeho tvrzení mohou protiřečit s výroky ostatních osobností světa syrové stravy.

Co je syrová strava?

Syrovou stravu tvoří čerstvé, celé, nerafinované, živé, rostlinné potraviny: ovoce, zelenina, zelené listy, ořechy a semena, které jíme v jejich přírodním stavu, bez vaření nebo spařování. Lidé kteří tuto stravu berou za svou se nazývají vitariáni (v angličtine raw fooders, raw vegans).

Může člověk přežít jen na syrové stravě?

V mase, obilovinách, luštěninách či v mléce nejsou žádné nezbytné živiny, které by se nenacházely v ovoci, zelenině, oříšcích a semínkách, kde jsou navíc ve stravitelnější (organické) podobě. Vlastně existuje spousta nezbytných živin, které se nacházejí jen v rostlinné stravě.
Lidem syrová strava prospívá, často říkají ostatním, jak se jejich zdraví a celkově život zlepšily. Ovoce, zelenina a zelené listy neobsahují jen množství cukrů, bílkovin a tuků, ale mají je v poměrech a kvalitě, která je nejlepší pro lidské zdraví. Když lidé žijí na syrové stravě nemívají (většinou) problémy s vahou ani dlouhodobými nebo krátkodobými nemocemi.

Je ovoce příliš šlechtěné?

Proces šlechtění je přírodní. Na tom není samo o sobě nic v nepořádku. Každá rostlina a živočich jsou šlechtění. To co dělají lidé je totéž, co příroda dělá po tisíce let, s jedním důležitým rozdílem: příroda vytváří hybridy jako prostředek přežití, kdežto my jsme vypěstovali hybridy pro zvýraznění různých chutí nebo jiných vlastností. Vybrali jsme semínka z nejchutnějších druhů ovoce a zasadili je místo semínek podřadných plodin. Ten stejný postup šlechtění a selekce semen jenž příroda vždy používala, lidstvo použilo na všechny druhy ovoce a zeleniny takže dnes je všechno jídlo, které kupujeme vyšlechtěné. Potíže nastanou,když se ovoce šlechtí pro čistě obchodní účely. Například, mnoho druhů ovoce se šlechtí, aby měly sladší chuť, aby odrůda vydržela dlouho ležet v regálech obchodů, nebo aby se vyvinuly jiné obchodní přednosti ovoce. Výsledkem je často výživově chudší ovoce, obzvláště v poměru cukrů a minerálů.
Když je ovoce sladší, není horší, jen to znamená že ho musíme sníst méně, abychom získali stejné množství cukrů. Když poměr minerály-cukry je změněn a cukrů je více, tuto nerovnováhu mezi živinami můžeme jednoduše vyrovnat, když do jídelníčku zahrneme více mladé a jemné zelenolisté zeleniny. Doufáme, že v budoucnosti se lidstvo navrátí k šlechtění plodin pro jejich výjimečnou chuť a výživovou hodnotu, než pro vzhledové a obchodní vlastnosti nyní podřizované obchodním ziskům.

Jsou všechny druhy syrové stravy stejné?

Ne, lidé mají různé přístupy k syrové stravě. Většinou mají příliš velký příjem energie z tuků, a to kvůli konzumaci velkých množství avokáda, oříšků a semínek. Tyto návyky jsou nesprávné, protože příliš mnoho tuků, ať už syrových nebo ne, způsobuje zdravotní problémy a znamená nedostatek cukrů. Na druhou stranu, člověk nemůže jíst prvotně zeleninu jako zdroj energie, protože je energeticky chudá. Z toho vyplývá, že nejvíce energie při syrové stravě je získáváno z ovoce, které je energeticky vydatné, spolu s přiměřeným množství zeleniny, která je konzumována pro velký obsah minerálů, s trochou oříšku a semínek.

Který přístup v rámci syrové stravy je nejlepší?

My doporučujeme “nízkotučnou, syrovou, rostlinou stravu” (anglicky “low fat, raw vegan diet”). Přestože to není novinka, tato strava byla objevena a popsána odborníkem pro sportovní výživu a chiropraktikem Douglasem Grahamem před více než dvaceti lety a je úspěšná pro spoustu amatérských i profesionálních sportovců stejně jako nesportovců usilujících o výborný výkon a zářící zdraví.
Dr. Graham často nazývá tuto stravu 80-10-10 nebo 8-1-1. Čísla znázorňují procenta nebo podíly energie získávané ze tří složek: cukrů (sacharidů), tuků (lipidů) a bílkovin (proteinů). Jinými slovy, 80% přijaté energie by mělo pocházet z jednoduchých cukrů, 10% z bílkovin a 10% z tuků. Tudíž při příjmu 2000 kalorií denně by 1600 kcal mělo být z cukrů, 200 z bílkovin a 200 z tuků. Energie se takto dá rozpočítat, pokud 90-95% stravy budou tvořit sladké plody, 2-6% zelené listy, zelenina a nesladké plody a 0-8% ořechy a semena. Toho se dá dosáhnout dvěma nebo třemi porcemi ovoce během dne a velkým salátem večer.

Musím si denně počítat denní příjem živin abych se ujistil, že mám všeho dostatek?

Ne. Vaše strava bude automaticky tvořena poměrem 80-10-10, když budete jíst primárně ovoce, zeleninu a zelené listy. Nicméně můžete použít kalkulačku, abyste se ujistili, že váš denní příjem pokryje výdej energie při bazálním metabolismu a při sportu. http://www.fitday.com/ je stránka, která vám spočítá, jestli jídlo, které sníte, pokryje váš denní příjem. Další podobná stránka je http://nat.crgq.com/.
Tyto počty jsou užitečné obzvláště pro začínající, protože když se syrovou stravou začínáme, je obvyklé nejíst dostatek ovoce a jíst nadbytek tučných potravin. Doporučujeme vkládat informace o jídle na jednu z těchto stránek alespoň týden, abyste se ujistili důležitě informace o přijaté energii a výčet kalorií přijatých v cukrech, tucích a bílkovinách. Je jednodušší se zeptat na radu ostatních když můžete přiložit tuto informaci jako součást otázky.

Jak mám vědět kolik jíst denně ovoce a zeleniny?

Na začátku většina lidí nejí tolik, aby si zajistila denní příjem energie, protože jsou zvyklí jíst koncentrované vařené potraviny. Musíte sníst větší objem ovoce a zeleniny abyste získali stejné množství energie než při vařené stravě, protože ty jsou energeticky chudší. To protože obsahuje velký obsah vody a vlákniny, složky potravy, které tělo také potřebuje. Ovoce je bohaté na energii, přičemž zelenina a zelené listy ne. Takže dává smysl když většina stravy syrového strávníka bude tvořit hlavně ovoce, spolu s velkými saláty poskytujícími dostatečné množství minerálů jako je sodík, vápník nebo hořčík. Zdravá strava sestává přibližně 90-97% energie z ovoce, 2-6% energie ze zelených listů a 0-8% energie by mělo pocházet ze zeleniny, oříšků a semínek.

Dostanu dost živin z ovoce a zeleniny?

Nejkvalitnější vitamíny, minerály, antioxidanty, fytonutrienty, enzymy, ko-enzymy, vlákninu, vodu, bílkoviny, sacharidy a tuky pochází z ovoce a zeleniny. Jsou to celistvé výživové složky a poskytují tělu pro správné fungování. Ze všech potravin, ovoce jsou nejbohatší na vitamíny a vodu, druhé nejbohatší na minerály a vlákninu, přičemž zelenina a zelené listy je nejbohatší na minerály a vlákninu, a druhá nejbohatší na vitamíny a vodu.
Zbylé dvě složky výživy, bílkoviny a tuky jsou třeba v malých množstvích, tudíž, ačkoliv ovoce a zelenina není bohatá na bílkoviny a tuky, stále zůstává jejich ideální zdroj. Všechny živiny jsou ve správných množstvích a poměrech které tělo využije optimálně. Žádná syntetizovaná vitamínová tableta nebo jiná umělá výživa se nemůže rovnat práci přírody. V podstatě, ovoce dodává živin v množstvích které se nejvíce přibližují lidským potřebám přičemž zelenina je na druhém místě.

Co jsou výhody konzumace syrové stravy?

První výhoda je že přestanete své tělo ládovat jedovatým odpadem s kterým se musí vypořádat a necháte jej volné pro samoočistu. Dále, syrová strava odstraní zácpu, a čas který jídlo cestuje tělem se zkrátí na 24 hodin nebo méně, takže se vyhnete tvorbě toxémie z recyklace jedů ze střeva. Většina lidí konzumující klasickou stravu zjišťuje že doba kterou cestuje jídlo od spolknutí po vyprázdnění střev trvá 72 hodin i více během nichž jídlo kvasí a hnije. Výsledný zápach plynu a výměšků dokládá fakt, že jídlo ve střevě kvasilo a hnilo.

Budu při syrové stravě zdravý?

Správná syrová strava zlepší zdraví. Nicméně, dobré zdraví je výsledek správné životosprávy. Syrová strava je jedna část. Dostatečný spánek, pořádná fyzická aktivita, spoustu čerstvého vzduchu a slunce, pozitivní pohled na svět a spoustu dalších složek jsou také důležité pro dobré zdraví. Avšak konzumace vařených potravin spolehlivě přispěje značně na špatné zdraví.

Jak do sebe dostanu tolik ovoce najednou?

Citace Dr. Grahama: “Je to cvik naučit se jíst tolik, kolik je z pohledu syrové stravy bráno jako “normální” množství pro člověka. Někde mezi “vše, co chci” a “vše, co můžu” leží střed, který vám umožní zvýšit konzumované množství. Žaludek je v tomto velmi přizpůsobivý a roztáhne se během chvilky abyste mohli sníst normální/dostatečné množství ovoce. Vaše představa o tom, co je správné množství vzroste. Zároveň vaše představy o tom, co je zdravé množství, a vaše psychické nastavení, pokud jde o množství ovoce, se zvýší, takže budou odpovídat vaší schopnosti je sníst. Když budete jíst jídlo sestávající jen ovoce, konzumace správného množství se zlepší.

Co znamená monostrava?

Je to návyk jíst jen jednoho druhu potraviny v jednom jídle, ve správném množství do plného nasycení. Například jedno takové jídlo se může u začátečníka skládat ze 6-8 banánů, zatímco u tvrdě trénujícího atleta z 12-18. Jiné takové jídlo může být 8 pomerančů pro začátečníka. Takto zkonzumované potraviny jsou pro lepší pro trávení a vstřebání. Různorodost dosáhneme střídání druhů dlouhodobě, ne v jednom jídle. V přírodě to funguje tak, že pokud je k dispozici dostatek jídla zvířata jí jeden druh jídla do té doby než jsou plná.

Zhubnu na syrové stravě?

Většina lidí ztratí nějaké kilogramy, pokud jich měli nadbytek. Avšak není žádný koncept jak to funguje, výsledky jsou individuální. Někteří lidé začnou hubnout ihned, u jiných jsou změny vidět až po několika měsících. Může být užitečné vědět že existují tři druhy hmoty, které ztratíme: rychlý úbytek v relativně krátké době může znamenát ztrátu vody; svaly mohou zakrnět kvůli nedostatku jejich používání, obyčejně to nemá mnoho společného se stravou; a tuk který zřídka spalujeme rychlostí půl kila za týden. Pokud by měl někdo zhubnout o dvě a půl kila za týden, je pravděpodobné, že maximálně pětina by byl tuk, zbytek by zřejmě byla voda.

Měly by být potraviny které jím vždy biologicky pěstované?

Vždy dáváme přednost bio produkci, ale život je plný kompromisů a výběrů. Syrová konvenčně pěstovaná zelenina může být lepší než vařená nebo spařená bio zelenina, ale je to těžký výběr. Cílem této stránky je představit ideál, cíl, nadchnout čtenáře a pomoci čtenáři k směřování k těmto cílům. Je lepší jíst spoustu ne-bio ovoce a dodržet denní příjem kalorií než jíst málo bio ovoce a fungovat špatně z nedostatku adekvátních živin. V bio produkci je většinou více vitamínů a minerálů. Je pravda že bio produkce je velmi málo nebo vůbec stříkaná pesticidy a ne-bio velmi často je, nicméně jejich množství je málokdy tak velké aby významně ovlivnilo zdraví, je daleko rozumnější snažit se vyhnout choroboplodných účinků vařené stravy. Dělat si starosti s pesticidy na vařené stravě je jako stoupnout si před jedoucí vlak abychom se vyhnuli žihadlu včely.

Jak přijmu 10% bílkovin a je to dostatek?

V syrové stravě je víc než dost bílkovin které uspokojí potřebu těla, v ovoci, v kterém 6-8% energie je z bílkovin a v zelenolisté zelenině, kde až 50% energie je z bílkovin. To je překvapení pro mnoho lidí, kteří si mysleli, že potřebují velká množství bílkovin aby byli zdraví. Ve skutečnosti, opak je pravdou: většina lidí trpí přemírou bílkovin a to má mnoho společného s nemocemi jako je zácpa, toxémie a případně rakovina. Nadbytek bílkovin je spojen se spoustou kyselých reakcí v těle a vede v klesající zdraví, dokonce nebyla lékařsky popsána nemoc z nedostatku bílkovin. Kyselost způsobená přemírou bílkovin musí být tělem vyrovnána. To je zajištěno odebráním cenného zásaditého minerálu, vápníku, z krve a kostí, předznamenání osteoporózy a zubního kazu. Není náhoda že ovoce a zelenina obsahuje přesné množství bílkovin na budování a udržování těla.

Proč bych neměl jíst ty avokáda, oříšky a semínka když chci?

Avokáda, oříšky a semínka jsou extrémně vysoké v obsahu tuku. Když přijde na tuk, nezáleží moc na původu: tuk je tuk. Tuk jde z lymfy přímo do krve. Příliš tuku zhustí krev, natlačí červené krvinky k sobě takže nemohou donášet do buněk kyslík. Nadbytek tuku také blokuje účinek inzulínu v přenášení cukrů do buněk, což vede k cukrovce. Je lepší jíst malá množství avokád, oříšků a semínek a ne denně. Přiměřené množství tuku tělu zabezpečuje příjem ovoce, zeleniny a zelených listů.

Proč se některým lidem při syrové stravě nevede dobře?

Velký problém je když se snaží pokrýt hodně procent energie ze syrových tuků místo z ovoce. Nedávný průzkum zjistil že jídelníček průměrného vitariána tvoří ze 70% tuky jako avokáda, oříšky, semínka a kokosy. To je více než při klasické stravě a brzo povede k chronickým nemocem kvůli nadbytku tuku v krvi.

Co je špatného na vařeném jídle?

Teplo na potraviny nemá žádné blahodárné účinky a tepelně upravovaný strava je škodlivá pro jejího konzumenta. Jsou ukázky kdy bylo zjištěno, že vařením se lépe uvolňují některé živiny jako lykopen z rajčat. Avšak, toto pomíjí, že stovky živin ve vařeném rajčeti bylo porušeno nebo zničeno a také předpokládá že jedna živina je lepší místo důvěry že se tělo naučilo vstřebat právě to správné množství nutné pro zdraví. Spoustu živin je při nadbytku smrtelně jedovatých, více je ne vždy lépe. Mnoho vařených potravin by normálně bylo nechutných a nejedlých pro lidi jako maso nebo obiloviny, takže vaření obchází ochranu smyslů proti přijímání nezdravých, nepřírodních látek. Studie ukázaly že imunitní systém často reaguje na přítomnost látek z vařeného jídla v krvi stejně jako na cizí choroboplodné organismy jako bakterie, viry a plísně. Vaření jídla denaturuje bílkoviny, tuky se stávají rakovinotvorné, a cukry karamelizují. většina živin je porušena nebo zničena teplem, zbývají většinou “prázdné” kalorie. Obvyklá konzumace vařeného jídla vyústí v škodlivém zvětšení slinivky.

Lidé přežívali na vařené stravě po dlouhou dobu. Tak v čem je problém?

Lidé si dlouho mysleli že svět je placka. S rozvojem vědy jsme přišli na to, že vařená strava není naše původní, přírodní. Jak lidé opouštěli tropy začali jíst maso aby nahradili nedostupné ovoce a zeleninu. Pěstování obilovin a závislost na jezení ve vařené formě je záležitost posledních 10 000 let, stejně jako doba co lidé používají oheň na přípravu jídla. Jako takové, vařené obiloviny jsou brány jako hlavní činitel toho čemu říkáme civilizační choroby: rakovina, srdeční potíže a cukrovka.

Není těžké přejít z vařené na syrovou stravu?

Naučení se jak jíst syrovou stravu správně stojí čas a úsilí. Přestože je plán jak to dělat správně, mnoho lidí to pokládá za náročné hned napoprvé 100% syrové stravy, bez profesionálního dohledu. Zřídka se přechod uskuteční přes noc, a ve skutečností to může zabrat roky. Protože jsou naše chuťové buňky navyklé na dráždidla ze soli, cukru a koření, můžou nám chybět když je vyřadíme z jídelníčku. Nicméně, většina lidí na syrové stravě zjistila, že výborné zdraví a dlouhý život za to stojí. Jakmile chuťové buňky přestanou být vystavovány těmto “excitotoxinům” znovu najdou zalíbení v chuti sladkého čerstvého ovoce a zeleniny.

Jak přejít z vařeného na syrové?

To nejlepší čím můžete začít je zvýšení množství syrové stravy a snížení množství vařené stravy. Příklad je nahradit vařené obilniny, maso a mléko (cereálie, vejce se slaninou nebo cokoliv jiného) na snídani sezónním ovocem jako melouny v létě nebo grepy či pomeranče v zimě. Později, oběd ze sendviče (pečené obiloviny) a hranolky (smažené brambory) může být nahrazen dalším jídlem z ovoce nebo koktejlem z banánů/bobulovin. Začněte večeři ovocem, následuje tak velký salát jak chcete a završte to porcí něčeho vařeného. Případně můžete ve večeři vynechat vařené a nahradit velikým salátem ze zelenolisté zeleniny jako je salát a nesladkými plody jako je rajče.

Neměly by se obiloviny vařit pro získání jejich nutričních výhod?

Tato otázka obsahuje tezi, že obiloviny jako je rýže, pšenice, ječmen a žito jsou dobré pro výživu těla. Doopravdy, nejsou. Skutečnost, že musí být nejprve uvařeny aby se daly jíst naznačuje že je s nimi něco v nepořádku. Chutnají nemastně neslaně a jsou nedají se sníst bez soli, koření anebo ochucovadel, “excitotoxinů”. Obiloviny jsou kyselinotvorné a tělo je potřeba udržovat mírně zásadité. Mnoho lidí ve své stravě nahradilo maso vařenými obilovinami a jako výsledek se ukázal pokles srdečních chorob. Nicméně, protože vařené obiloviny vytváří prostředí známé jako kyselá toxemie, tyto lidé budou místo toho mít větší pravděpodobnost artritidy a rakoviny. Vařené obiloviny také obsahují opiáty (které způsobují závislost), způsobují náhlé změny nálad, a významně přispívají k obezitě.

Jaké známe jedy které tělo hromadí – z vařené stravy?

Konzumace vařeného masa způsobuje nadbytek kyseliny močové a čpavku v těle, oboje jsou jedy. Bílkoviny se vařením stávají denaturované a jako výsledek jsou bílkovinové bloky, které nemohou být rozložené na aminokyseliny. S těmito bloky se nakládá jako s vetřelci a musí bít vyloučeny ledvinami. Ledvinové buňky neumí s tyto látky transportovat jednoduše, takže způsobují ledvinové kameny a případně selhání ledvin. Vařené obiloviny způsobují kvašení v těle, jehož produkty jsou: plyn, alkohol, kyselina octová a protoplasmické jedy, které zabijí každou buňku s kterou přijdou do kontaktu.

Způsobuje syrová strava plynatost?

Slýcháme že nezpůsobuje buďto žádný plyn, jemný plyn až extrémnní množství plynu, záleží na jednotlivcích, jakým způsobem přechází na syrovou stravu. Ze začátku, problémy s plynatostí mohou nastat kvůli poškozenému trávicímu traktu, který drží jídlo v malých kapsách ve střevech, kde může fermentovat nebo hnít a způsobovat tak plyn. Toto se za čas zastaví, jakmile se střeva vyčistí. Když má plyn zápach, je to většinou produkt hnití bílkovin(pozůstatek vařené stravy); pokud nemá zápach, je to většinou způsobeno kvašením cukrů(přejídání nebo moc tuku v krvi). Dlouhodobé problémy s plynatostí na syrové stravě se dají předejít informovaností o správných kombinacích potravin, omezování tuků a nejíst více než tělo může v jednom jídle rychle strávit.

Budu na syrové stravě pociťovat nepříjemné detoxikační symptomy?

Většina lidí si na začátku syrové stravy všímá dočasných a slabých příznaků detoxikace, protože tělo již není plněno jedovatým odpadem. Tak je tělu umožněno očistit se. Tělo je chytré a vždycky se snaží odstranit jedy způsobem, který potřebuje nejmenší úsilí a způsobí tělu nejmenší škody. Detoxikační příznaky které se mohou objevit jsou od únavy, plného nosu, trávicích problémů, kožní problémy po návraty starších nemocí, hubnutí, náhlé změny krevního tlaku a jiné příznaky že se tělo pročišťuje.
Doba trvání počáteční významné detoxifikace se různí, záleží na předchozím zdraví, vitalitě, prostředí a jak dodržujeme zásady zdravého životního stylu. Může trvat od dnů po roky. Nesmíme zapomenout, že intoxikace a detoxikace v našem těle působí stále. Vstřebáváme jedy z prostředí a tělo je odstraňuje. Přijímáme a trávíme potravu, i když nejlepší kvality a tělo produkuje jedy jako zplodiny buněčného metabolismu. Není se ale čeho obávat, máme kompletní vylučovací ústrojí připravené zbavit se těchto toxinů, které tvoří ledviny, játra, plíce, střeva a kůže.

Když příliš cukru pro nás není dobré, proč se klade takový důraz na sladké ovoce?

Předtím než buňky mohou jídlo použít jako energii, musí být přeměněno na sacharidy, nezáleží jestli původní jídlo byly cukry, tuky, nebo bílkoviny. Nejlehčí na přeměnu na užitečné cukry jsou sacharidy. Ovoce sestává hlavně z jednoduchých cukrů. Je daleko jednodušší pro trávicí ústrojí zpracovat ovoce na energii, protože sestává hlavně z cukrů, které spotřebují o mnoho méně energie při trávení a navíc je to celistvá nutriční bomba vitamínů minerálů, bílkovin a tuků. Při nedostatku cukrů, tělo přemění tuk a bílkoviny na energii, ale za vyšší cenu: trávení zabere více času a spotřebuje více energie a vyrobí jedovaté zplodiny.

Nesnaží se strava založená na ovoci dát protiklad “nízko-sacharidové” manii inspirované guru proklamující hodně bílkovin?

S úctou k Dr. Atkinsovi, jeho teze jsou vedle. Jeho první chyba je že nerozlišuje mezi dvěma typy sacharidů: jednoduchými a složitými. Celé ovoce obsahuje jednoduché cukry, vařené obiloviny jako chléb, rýže či těstoviny obsahují složené sacharidy. Jednoduché cukry jsou lehce stravitelné a jejich cukr je pohotově vstřebán buňkami pro energii. Složené sacharidy jsou těžko stravitelné, spotřebují spoustu energie na samotné strávení a přeměnění na jednoduché cukry, navíc vaření je denaturuje, což z nich dělá ještě těžší na vstřebání a vyrábí vedlejší toxické produkty. Zkrátka, tloustne se po nich a jsou nezdravé. Odstraněním téměř všech sacharidů ze stravy, Dr. Atkins zajistil, že “zlé” složené sacharidy po kterých se tloustne nejsou k dispozici a ti, kteří budou držet jeho dietu doopravdy zhubnou. Nicméně problém je že “vylil vodu z bazénu i dítětem”.

Mám candidu nebo kvasinkovou nákazu. Jak mám sníst tolik ovoce?

Nadbytek tuku má na svědomí candidu, ne cukr sám o sobě. Když vzroste množství tuku v krvi, vzroste i množství cukru, protože nadbytek tuku znemožňuje práci inzulínu – odplavení cukru z krve. Přemíra tuku olemuje cévní stěny, buňky, místa kde jsou receptory inzulínu, samotné molekuly cukru, a insulin tlustým povlakem čímž zablokuje a brzdí normální fungování metabolismu.
Příliš mnoho cukru v krvi ohrožuje život stejně jako příliš málo a může mít za následek vážné nemoci nebo smrt. Kvasinky nebo kandida jsou stále přítomny v krvi, mají na starosti zachování života. Když je v krvi příliš mnoho cukru, rozmnoží se aby dostala cukr dolů na životu bezpečnou hladinu. Když je cukr dodán a použit buňkami, kvasinky v mžiku zemřou jak se dalo předpokládat. Když je hladina tuku v krvi stále vysoká kvůli špatné stravě, cukr zůstane v krvi a živí rozsáhlé kolonie kandidy místo výživy 18 trilionů buněk našeho těla.
Tyto strádající buňky nezpracovávají energii a je cítit únava a sešlost. Protože pokud je třeba energie, všechny snědené sacharidy, tuky a bílkoviny musí být rozloženy na jednoduché cukry(glukózu), řešení není jíst méně cukrů, ale méně tuků. Když se tuk dostane zpátky na normální hladinu, cukry se začnou zpracovávat a rozvádět po těle znovu, a kvasinky zmizí, protože není k dispozici žádný nadbytečný cukr.

Je správné odšťavňování ovoce a zeleniny?

Až na pár výjimek je lepší dát přednost celistvé potravině než vybrat část a vypít ji. Pití ovocných nebo mrkvového džusu bez dužniny, která zpomaluje vstřebávání živin vynese hladinu cukru v krvi příliš vysoko a naruší chemickou rovnováhu těla. Lepší je konzumovat celé ovoce. Jedna výjimka jsou čerstvě lisované citrusové šťávy, protože významné množství dužniny zůstane ve šťávě. Další “výjimky” jsou mixované koktejly například z melounů nebo kombinací například banány a ostružiny. Rozmixování celého ovoce získáme džus nebo hustý koktejl, přičemž nutriční hodnota zůstane zachována. Hustý, chutný dressing na salát můžeme připravit rozmixováním celého rajčete, řapíkatého celeru a pomeranče.

Jsou pro mě některé potraviny lepší než jiné (léčivé)?

Je důležité uvědomit si, že jídlo nás neléčí, tělo má schopnost léčit se. Jídlo, ať už syrové či vařené, jednoduše dodává tělu materiál, který je použit v různých pochodech v těle. Avšak, nízkotučná syrová strava poskytuje široký výběr kvalitních materiálů a proto je pro samoléčení nejvhodnější. Mimo to, žádná syrová potraviny není lepší pro léčení, než jiná. Každá jen dodává materiál který tělo může potřebovat. Na rozdíl od vařené stravy, syrová po sobě nenechává jedovatý odpad, který může poničit schopnost těla udržovat zdraví a vyrovnaný stav.

Musím brát nějaké suplementy (podpůrné prostředky) ?

Pokud jíte správnou syrovou stravu společně s intenzivní a častou fyzickou aktivitou, není třeba brát suplementy. Pestrý výběr ovoce, zeleniny a zelených listů pokryje tělesné potřeby všech vitamínů, minerálů a živin. Ve skutečnosti, většina suplementů jsou koncentrované části rostlin a tělo nedokáže využít tyto vysoké koncentrace, naopak je musí vyloučit stejně jako odpad z vařeného jídla. Je vždy lepší mít ve stravě pořádek než ji podporovat různými suplementy.
Spoustu lidí si stále myslí že více znamená lépe, ale ve skutečnosti suplementy způsobují výživou nerovnováhu. Ale, v některých případech může být užitečné doplňovat stravu suplementy, na začátku změny životního stylu raději než riskovat případnou újmu na zdraví. Zdraví každého jedince je vždy důležitější než filozofický pohled.

Je konzumace mořské soli v pořádku?

Vytěžený chlorid sodný, v jiné podobě než přírodní, která se nachází v celistvých rostlinných potravinách je dráždivý a jedovatý pro tělo. Poškozuje chuť, zpomaluje trávení/vyměšování a zhoršuje poměr mezi draslíkem a sodíkem v buňkách a narušuje naší přírodní rovnováhu.
Pití mořské vody způsobuje dehydrataci a končí smrtí během pár dní kvůli obsahu soli; vysušení soli z vody a její konzumace vede ke stejnému výsledku. Mořská voda by se pít neměla, protože sůl v ní je odporná, sžíravá, dráždivá a ve smrtelné dávce i pokud je zředěná spoustou vody.

Je v pořádku používání olivových, slunečnicových, světlicových, kokosových a dalších olejů na dressingy?

Protože oleje jsou rafinované z přírodního stavu, už nejsou vhodné pro tělo. Ve vysokých koncentracích jsou čisté oleje a velké množství oleje je ihned vstřebáno do krve, což ovlivní hustotu krve a krevní chemii. Nicméně konzumace pár oliv, trochu kokosové dužniny, s mírou, není špatná. Tyto potraviny nepochybně obsahují spoustu tuků, ale jsou doprovázeny nezbytnými živinami, přesně tak jak je příroda vytvořila.

Můžu použít vinný ocet do salátu?

Vinný ocet je jen naředěná kyselina octová, která je v čisté formě považována za jed. Kyselina octová stimuluje štítnou žlázu, která poté odebírá fosfor z nadledvinek pro neutralizaci kyseliny octové. Vyčerpání fosforu se projeví na zhoršené funkci nadledvinek a tím i celého endokrinního systému. Nepříjemný tělesný zápach, bolesti srdce, zrychlený tep, zahlenění a bolesti hlavy můžou být výsledkem. Opakované užívání také způsobí tvrdnutí jater.

Je konzumace mražené ovoce/zeleniny v pořádku?

Nějaké škody na živé stravě se musí projevit když se zmrazí. Buněčné stěny se rozšíří, často prasknou, živost ovoce klesá. Nicméně některé potraviny jako ořechy a semínka jsou uzpůsobeny k tomu aby přežily přes zimu, takže je určitě můžete zmrazit. Ovoce a zelenina by se neměla mrazit často, někdy se však hodí, jako nejméně škodlivý způsob jak skladovat ovoce. Nikdo ještě nevyzkoumal, že by při mrazení vznikaly jedy, na rozdíl od ostatních způsobů konzervace. Obecně, čím méně vody a více tuku je v celé, čerstvé potravině, tím více se hodí pro zmrazení. Mráz současně bohužel hubí bakterie, žijící uvnitř ovoce a které produkují vitamín B12.

Je konzumace sušeného jídla v pořádku?

Sušené jídlo už není celá potravina, protože z ní byla odebrána voda. Proto nemůže být tak dobrá jako celistvé, čerstvé jídlo ani když se namočí. Některé živiny se při sušení nebo namáčení nevyhnutelně poškodí. Je to volba každého jednotlivce, ale je vždy lepší dát přednost čerstvému, celému, biologicky pěstovanému, zralému ovoci a zelenině. Nedávné výzkumy ukázaly že vitamín B12 v sušených potravinách se mění na analogový a tedy nepoužitelný.

Co si myslíte o koření jako je česnek, cibule, kari, kmín, pepř, čili a oregáno?

My, syrovkáři říkáváme: “Pokud z jedné potraviny nemůžeš udělat celé jídlo, pochybuju že je vhodná.” A jde udělat jídlo jen z kmínu? Samozřejmě ne. Koření se říká “excitotoxiny”, protože dráždí a vzrušují chuťové buňky, ale nemají žádnou výživovou hodnotu.
Ve většině případů se jedná o dráždidla, před kterými se tělo musí ochránit tvorbou hlenu. V dalších případech přebíjí odpornou nebo nemastnou neslanou chuť vařeného jídla, kterých bychom si jinak ani nedotkli. Vařené těstoviny a rýže jsou bez koření mdlé a prakticky nejedlé. Koření a sůl tupí chuť, takže už nedokážeme ocenit chuť ovoce a zeleniny v přírodním stavu. To samé platí pro ochucovadla, jako kečup, hořčice a tatarka.

Můžu na syrové stravě pít kávu?

Zrnka kávy jsou pražená. Smrtelná dávka kofeinu je 10 gramů, množství které obsahuje přibližně 70 šálků kávy. Mnoho lidí pije desetinu této dávky každý den. Kofein navíc snižuje množství pepsinu v těle, který je důležitý pro trávení bílkovin. Je také známo, že káva ochuzuje tělo o vodu, vápník, draslík, hořčík a vitamíny skupiny B. Je ironické, že spoustu pijáků kávy kteří jedí klasickou stravu kritizují syrovou stravu za to, že nebudou mít dostatek bílkovin, přičemž spoustu bílkovin, o kterých si myslí, že je tak potřebují zablokuje káva kterou denně pijí.

Mám dále užívat léky, které mi předepsal lékař při syrové stravě?

Lékaři a za nimi stojící farmaceutický průmysl, kteří mají patent na zdraví, pracují s domněnkou, že je asi 400 oddělených nemocí, které mohou být potlačeny uměle vyráběnými chemickými prostředky. Náš přístup je úplně opačný. Mimo pár genetických děděných nemocí pocházejících ze špatných stravovací návyků a životosprávy, existuje pouze jen jedna nemoc, toxémie, znečištění krve a buněk způsobených špatnou životosprávou. Toto znečištění a současná únava těla se rok od roku horší, což vede ke všem zdravotním problémům. místo “léčení” izolovaných nemocí, jako je cukrovka, rakovina nebo srdeční potíže, je třeba odstranit příčinu nemoci, toxemii, kterou příznaky nemoci jen dokazují. Na syrové stravě už nezahlcujete denně své tělo s jedovatým odpadem. Tělo se začne čistit krev, tkáně a orgány od jedů a důvody pro které jste brali “léky” odpadnou.

Převzato a přeloženo ze stránek Dr. Grahama

 

Zdroj: http://vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2005110401

Rubriky Pro zdraví a harmonii, RAW food - živá strava, Strava pro život | 2 komentáře

2 komentáře u Živá strava – často kladené otázky, Dr. Graham

Napsat komentář