Sirup z jakonu

Jakon známá také jako rostlina Inků byla součástí původních diet vysokohorských indiánských kmenů žijících v oblasti And. Na území prastaré říše Inků tato rostlina byla pěstována odedávna pro své sladké, křupavé a osvěžující hlízy. Je to nutričně velice zajímavá rostlina, která je navíc i velkým přínosem pro naše zdraví.

Látky obsažené v sirupu z jakonu

Jakon (tudíž i sirup z jakonu) je rostlina vhodná pro redukční dietu a diabetiky. Obsahuje totiž vysoké množství fruktooligosacharidů, díky nimž má sirup z jakonu tak sladkou chuť, a oligosacharidů, které na rozdíl od jednodušších cukrů nezvyšují hladinu krevního cukru v krvi. Fruktooligosacharidy aktivují bifidobakterie a potlačují tak hnilobné procesy ve střevech, tvorbu toxinů a dochází tak k napravení střevní mikroflóry. Díky tomuto procesu dochází také ke snížení hladiny cholesterolu, triglycidů a mastných kyselin v krvi. Konzumace sirupu z jakonu taktéž pozitivně působí na úpravu krevního tlaku, vstřebávání vitamínů a minerálů, ale i zácpy a další civilizační choroby.

Sirup z jakonu dále obsahuje polyfenoly, které jsou obsažené i v červeném víně, a tak přispívá ke snížení rizika kardiovaskulárních chorob. Díky polyfenolům je tento sirup účinnou prevencí civilizačních chorob a zpomaluje stárnutí.

Sirup z jakonu je bohatý na antioxidanty, stopové prvky a mnoho minerálů potřebných pro lidský organismus jako je draslík, vápník a hořčík.

Jak se sirup z jakonu chutná?

Sirup z jakonu má velmi příjemnou chuť blízce připomínající květový med či karamel, ale s mírně ovocným nádechem. Má tmavě hnědou barvu, hustou konzistenci a na rozdíl od medu výrazně nižší kalorickou hodnotu (přibližně 54 kalorií na 100 gramů sirupu).

 

Rubriky Zdravá a léčivá výživa | Komentáře nejsou povoleny.