Očistná kůra vhodná i pro kojící maminky
Stále častěji se na mě obrací maminky, jak postupovat, když si chtějí zregenerovat a očistit tělo a současně jsou těhotné nebo ještě kojí své miminko…
Stále častěji se na mě obrací maminky, jak postupovat, když si chtějí zregenerovat a očistit tělo a současně jsou těhotné nebo ještě kojí své miminko…
Jak vyléčit cysty přírodní cestou: Cysta – přírodní léčba
Cysta je obecně definována jako vakovitý útvar naplněný tekutým obsahem. V tomto případě se pochopitelně nachází v prsu. Cysty v prsou jsou dobře ohraničené a takové jsou já na dotyk při vyšetření pohmatem. Obyčejně jsou měkké a poddajné pod tlakem prstů, i když existují i cysty pevné. Cysty v prsou mohou být osamělé, ale stejně se mohou vyskytovat i ve větším počtu. Postihují jeden nebo oba prsy. U mnoha žen nezpůsobují cysty v prsu žádné potíže. Po menopauze dokonce mizí samy. Cysty v prsou nepředstavují zvýšené riziko rozvoje rakoviny prsu. Nejčastěji se objevují u žen mezi třicátým a čtyřicátým rokem života ženy.
I když je mnoho prsních cyst bez příznaků, přece jen mohou občas způsobit nějaké příznaky. Nejčastěji jde o pocity tlaku v samotném prsu. Takový pocit se dostavuje tehdy, když cysta naroste do velikosti kdy tlačí na okolní tkáň. Prsní cysta obvykle reagují na změny hladin hormonů během menstruačního cyklu. Před menstruací se obvykle cysty zvětšují a mohou bolet, či způsobovat tlak. Po menstruaci je proces opačný, cysta se zmenší a příznaky mizí.
Ženská prsa jsou tvořena žlázy, které se definitivně vyvíjí až během těhotenství a následně produkuje mateřské mléko. Žlázu si můžeme zjednodušeně představit jako systém kanálků, který se rozvětvuje po celém prsu. Průměr kanálků se postupně zužuje. Všechny kanálky jsou uloženy ve vazivové tkáni, které je podporuje. Samotná cysta v prsu vzniká, když dojde k nadměrnému růstu kanálků žlázy nebo vazivové tkáně. Takový růst zablokuje některý z kanálků, který se následně rozšíří až z něj vznikne cysta. I když se dodnes neví přesná příčina rozvoje prsních cyst, úloha ženských pohlavních hormonů a jejich nerovnováhy, je pro jejich rozvoj pravděpodobně nejdůležitější.
Jelikož cysty v prsou jsou způsobeny zejména nerovnováhou ženských pohlavních hormonů, třeba se i při přírodní léčbě zaměřit zejména na regulaci hormonálního systému ženy. V přírodě se vyskytují rostliny, které jsou na takovou regulaci určeny.
Pupalkový olej – harmonizuje vylučování ženských pohlavních hormonů, jejichž nerovnováha se skrývá za vznikem cyst v prsu.
Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) – její výtěžek, rhodiolin, zklidňuje nervový systém, čímž omezuje vliv stresu na hormonální systém ženy a udržuje ho v rovnováze.
Vitamín C – pomáhá zmenšovat prsní cystu, které již existují. Stejně se dá využít i při cystách na vaječnících.
Mít děti je životním touhou většiny žen. Téměř každá žena vidí ve své budoucnosti potomka, kterému dá život. Ne každá žena však je natolik šťastná, že se jí to bez problémů podaří. Mnoho žen dnes bojuje s infertilitou – neplodností, která nemusí být trvalá, ale dokáže zkomplikovat a znepříjemnit ženě i jejímu partnerovi život.
Každá žena v reprodukčním období má menstruační a ovulační cyklus. Během nich každý měsíc dozrává vajíčko a děloha se připravuje na jeho přijetí. Ve středu menstruačního cyklu dochází k ovulaci, což je vypuzení zralého vajíčka z vaječníku. Takové vajíčko cestuje vejcovodem, kde pokud narazí na spermii, dojde k oplodnění. Vajíčko a spermie splynou a dají tak základ novému člověku. Oplodněné vajíčko se pak přesouvá vejcovodem směrem k děloze, která ho už očekává připravena. Do její stěny se vajíčko následně usadí a začne se jeho další vývoj. To vše se samozřejmě děje pod kontrolou pohlavních hormonů. Na to, aby žena otěhotněla musí být tedy splněny minimálně tři kritéria. Pohlavní styk se musí odehrát během ovulace, vajíčko i spermie musí být v pořádku a pohlavní hormony musí být ve správné rovnováze.
Problém může nastat kdekoliv na cestě z vaječníku až po správné usazení oplodněného vajíčka v děloze. Řeč je zejména o stavech když:
– Vaječníky nejsou schopny poskytnout dozrálé vajíčko
– Dozrálé vajíčko se nedokáže přesunout z vaječníku do dělohy
– Oplodněné vajíčko není schopno sídla v děloze
– Oplodněné vajíčko nepřežije po usídlení v děloze
Tyto problémy mohou být vyvolány různými faktory a stavy, které probíhají v ženském těle. K takovým řadíme zejména:
– Záněty vejcovodů a vaječníků
– Cysty na vaječnících (zejména polycystické vaječníky)
– Endometrióza (přítomnost tkáně dělohy ve vaječnících)
– Nádory ženských pohlavních orgánů
– Obezita
– Vyšší věk
– Chronické metabolické onemocnění (diabetu mellitus)
– Nadměrné cvičení
– Kouření a nadměrná konzumace alkoholu a kofeinu
Pokud se pár rozhodne počít dítě, bylo by dobré vědět, že existují způsoby, které mohou šanci na otěhotnění zvýšit. Každá žena s úmyslem mít dítě by měla myslet na:
Zdravý životní styl – snížit konzumaci (ideálně vyřazení) alkoholu a kofeinu, přestat s kouřením, přestat nadměrně cvičit, zařadit do jídelníčku zvýšené množství ovoce a zeleninu a udržovat optimální tělesnou hmotnost.
Prevenci případně léčbu onemocnění – chránit se před sexuálně přenosnými chorobami, pokud již došlo k nákaze urgentně je léčit, léčit a kompenzovat diabetes mellitus a jiné chronické onemocnění
Správné načasování – s otěhotněním netřeba rozhodně čekat příliš dlouho. I když může každá žena teoreticky otěhotnět až do menopauzy, ví se, že šance na otěhotnění po věku 35 let skutečně klesají.
Šance na otěhotnění se dají zvýšit také pomocí přírodních látek. Vždy je důležité dopřát tělu i nové přicházející dušičce čas..
Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) – její výtěžek rhodiolin působí tlumivě na nervový systém, čímž snižuje vliv stresu na reprodukční funkce a na vyplavování hormonů.
Pupalkový olej – reguluje sekreci ženských pohlavních hormonů a podporuje fertilitu.
Bílá vrba (Salix alba) – má výborné protizánětlivé účinky, čímž je určena pro boj se zánětlivými onemocněními vaječníků a vejcovodů.
Ovariální cysty nebo cysty na vaječnících trápí stále více žen. Jedním z důležitých poslání ženy je přivést na tento svět dítě. Na to, aby se tak mohlo stát, musí být žena po reprodukční stránce zdravá.
Cysty na vaječnících představují komplikace nejen při početí, ale i v období, kdy žena na možnost početí vůbec nemyslí. Reprodukční zdraví je velmi důležité v každém období a každá žena by měla vědět, že existují způsoby, kterými může své pohlavní zdraví podpořit.
Cystami na vaječnících jsou ohroženy zejména ženy, které mají nepravidelný menstruační cyklus. Jejich pohlavní hormony nejsou v takové rovnováze v jaké by měly být, což může být příčinou vzniku ovariálních cyst. Stejně jsou více ohroženy ženy, jejichž první menstruace nastala před 11. rokem života a ženy s vyššími zásobami tuku v horní polovině těla. I kouření cigaret se považuje za rizikový faktor rozvoje cyst na vaječnících.
Cysta je obecně útvar s vlastní epitelových výstelkou, který je naplněn tekutým obsahem. V případě ovariálních cyst jsou lokalizovány zejména na vaječnících. Z histologického hlediska rozeznáváme několik druhů ovariálních cyst.
Folikulární cysta – vzniká v případě, že nedojde k ovulaci a folikul, který by normálně vypudil vajíčko se promění na cystu. Takové cysty mohou během jiného menstruačního cyklu praskat, co je příčinou poměrně výrazných bolestí. Folikulární cysty jsou však obvykle bez symptomů a po pár měsících samy zmizí.
Cysta ze žlutého tělíska – po každé ovulaci se folikul přemění na žluté tělísko, které produkuje látky potřebné v průběhu těhotenství. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, žluté tělísko nemá žádnou další funkci a jednoduše zanikne. Někdy se však může naplnit tekutinou a vznikne cysta. Cysty ze žlutého tělíska se obvykle nijak neprojeví a mizí bez vnějšího zásahu.
Hemoragická cysta – cysta naplněná krví, která může způsobovat bolest.
Čokoládová cysta – vzniká při zanesení tkáně dělohy do vaječníku. Může být příčinou opakované bolesti při menstruaci, protože děložní tkáň ve vaječníku prochází stejnými změnami jako tkáň dělohy lokalizované přirozeně. Ženy s tímto druhem cyst mají obvykle problém otěhotnět.
Dermoidná cysta – druh benigního nádoru, který způsobuje problémy tehdy, pokud dojde k jeho zánětu. V takovém případě se projevuje bolestmi.
Cystadenóm – další druh benigního nádoru. Jeho komplikací je fakt, že může narůst až na velikost 30 cm.
Polycystické vaječníky – nejčastěji se vyskytují u žen s poruchou hormonální rovnováhy. Malé cysty jsou roztroušeny po celém vaječníku. Takové cysty jsou poměrně časté az hlediska cyst na vaječnících nejčastěji. Předpokládá se, že se vyskytují až u 4-7% žen v reprodukčním věku.
Nejvíce žen je ohroženo rozvojem cyst z důvodu nedostatečné hormonální rovnováhy. Přírodní produkty, které napomáhají navrátit ztracenou rovnováhu.
Pupalkový olej – navrací rovnováhu celému systému ženských pohlavních hormonů. Výborně harmonizuje menstruační cyklus.
Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) snižuje stres a stimuluje vyplavování endorfinů – hormonů štěstí, čímž snižuje vliv stresu na menstruační cyklus.
Bez černý (Sambucus nigra) – pomáhá zmenšovat již existující cysty.
Nové komentáře