Archiv rubriky: Recepty

Salát z červené řepy

Recept na salát z červené řepy plný vitamínu a živin :-)

více

Jak vyrobit domácí jogurt

Řada lidí mléčné produkty považuje za důležitou složku stravy a právě pro ně je zde recept na domácí jogurt. Osobně jsem přesvědčená, že mléko je potravou pro mláďata, mléčné výrobky nekonzumuji (někteří lidé na živé stravě si ale například výjimečně pochutnávají na čerstvém kozím mléce). Máte-li vy nebo vaše děti jogurty ve svém jídelníčku, určitě vyzkoušejte tuto rozhodně zdravější alternativu jogurtu kupovaného:

Příprava je jednoduchá, rychlá, domácí jogurt takto připravený je levnější a také se nám doma nehromadí kelímky z umělých hmot, kterými zatěžujeme přírodu.

Suroviny pro přípravu 1 l jogurtu:

1 l mléka, 1-2 ČL medu nebo přírod­ního cukru, 2 PL bílého jogurtu s živou jogurtovou kulturou

Poznámka: Koupený jogurt použijeme pro první přípravu. Dále používá­me už vlastní jogurtovou kulturu. Nejlepší jogurtová kultura je z bílých jogurtů prodávaných ve sklenicích. Po 5-6 cyklech kulturu obnovíme, tj. znovu použijeme koupený jogurt.

Postup přípravy domácího jogurtu:

Mléko necháme přejít varem, přidáme med a necháme zchladnout, aby bylo mléko teplé asi 40 °C. Nesmí být vlažné ani horké. Ve vlažném mléku by se jogurtová kultura nemnožila (mléko by neztuhlo) a v horkém mléce by došlo ke zničení jogurtové kultury.

Do mléka asi 40 °C teplého přidáme jogurt, promícháme a vlijeme do sklenic se šroubovacími uzávěry. Dáme na 3-4 hodiny „do peřin“ nebo do hrnce s vodou, kterou udržujeme při teplotě okolo 40 °C. Sklenice musí být ponořeny ve vodě až po hrdlo a hrnec s vodou je přikrytý pok­licí.

Hotový jogurt uchováváme v chladničce a spotřebujeme do 2-4 dnů od přípravy.

S výhodou můžeme používat tzv. jogurtovač – přístroj, který udržuje stálou vhodnou teplotu jogurtovaného mléka, ale já osobně si myslím, že peřiny jsou lepší a navíc levnější.

MUDr. Judita Hofhanzlová – Zdraví pro ženu a dítě přírodními prostředky, nakladatelství Alternativa

více

Čočkové karbanátky

1/4 l vařené čočky

menší cibule, 2 stroužky česneku, 3 lžíce strouhanky

2 vejce

zelená petrželka, majoránka, šalvěj, máta, tymián, sů.

olej na smažení

 

Do vařené čočky přidáme podušenou cibulku a ostatní ingredience. Z hmoty tvoříme karbanátky, které obalujeme v rozšlehaném vejci a následně strouhance. Karbanátky osmažíme běžným způsobem.

více

Pikantní vločky s olivami

Ingredience (pro cca 4 osoby):

  • 300 g ovesných vloček
  • 100 g eidamu
  • 1 balíček černých a 1 balíček zelených oliv
  • 2 červené papriky
  • 3 mrkve
  • 3 lžíce olivového oleje
  • sůl, pepř, chilli, sladká paprika

 

Postup:

Vločky zalijeme horkou vodou a počkáme pár minut až změknou. Mezitím dáme rozpálit na pánev olivový olej a na něm osmahneme mrkev pokrájenou na kolečka, červenou papriku na nudličky a když už je zelenina měkčí, přidáme na pánvičku na 2 minutky také olivy rozkrojené na půlky. Směs okořeníme paprikou a chilli, osolíme, opepříme a necháme stát. Rozehřejeme troubu a do zapékací mísy navrstvíme nasáklé vločky, nastrouhaný eidam a směs z pánvičky, vše důkladně promícháme a dáme tak na čtvrt až půl hodiny zapéct. Tento pokrm, ač je jednoduchý, tak vypadá krásně na oko, protože je krásně barevný.

více

Vegetariánský segedýn

Ingredience (pro cca 4 osoby):

  • 1 balení (100 g) sojových kostek
  • 1 kostka bujónu nebo jiné podobné ochucovadlo
  • 500 g kysaného zelí
  • 1 cibule
  • 1 střední brambor
  • 2 lžíce olivového oleje
  • sůl, pepř, sladká paprika

 

Postup:

Sójové kostky dohromady s bujónem zalijeme vroucí vodou, zamícháme a necháme nabobtnat. Mezitím pokrájíme cibuli na kostičky a na rozpáleném olivovém oleji ji osmahneme dozlatova. Slijeme vodu z kostek do hrnečku (později se nám bude hodit při podlévání – je už ochucená) a sóju dáme také krátce osmahnout. Poté přidáme slité zelí, zapřášíme sladkou paprikou, přilijeme vodu z hrnečku a krátce povaříme. Pro zahuštění nastrouháme brambor najemno a přidáme do směsi. Necháme ji tak cca 5-10 minut povařit, poté přidáme sůl a pepř. Můžeme servírovat např. s bramborem, nebo polentovým knedlíkem.

více

Pomazánka z konopných klíčků

hrst neloupaných semínek

med

6 – 10 sušených švestek nebo cca 20 sušených třešní

hrst rozinek

mletá skořice

2 lžíce konopného oleje

Konopná semínka necháme naklíčit asi tak 3 dny. Poté je rozmixujeme do hladka s olejem a dalšími ingrediencemi. Podle chuti přidáme skořici.

Pomazáka je velmi dobrá na sladkém i celozrnném pečivu. 

více

Jáhelné škubánky

1 hrnek jáhel

5 hrnků vody

1/2 hrnku kukuřičné pšenice

mák, hrozinky, máslo.

 

Jáhly vícekrát propláchneme horkou vodou, nakonec zalijeme vařicí a uvaříme hustou kaši. Před dovařením postupně mírně zahustíme kukuřičnou krupicí.

Hotovou kaši dáme na chvíli do vyhřáté trouby  nebo schováme pod peřinu. Pak z ní vykrajujeme škubánky.

Podávat můžeme přelité medem nebo dle libosti s hrozinkami, mákem, tvarohem…

více

Jáhlová polévka

100 g jáhel
1 cibule
2 lžíce kvalitního oleje
1 l zeleninového vývaru
1 pórek
250 g bílého zelí
sůl, pepř, zelené bylinky na ozdobu

Jáhly propláchneme vlažnou vodou a necháme okapat. Na rozpáleném oleji necháme zesklovatět nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme jáhly a smažíme je. Pak je zalijeme vývarem a vaříme cca 15 minut.

Pórek nakrájíme na kousky asi 1 cm dlouhé, ze zelí nakrájíme na nudličky. Zeleninu přidáme k uvařeným jáhlům a vaříme dalších 15 minut. Nakonec polévku osolíme, opepříme. Na talíři polévku posypeme bylinkami.

více

Karbanátky z naklíčené fazole mungo

100g slunečnicových semen
200g naklíčeného fazolí munga
50g hladké celozrnné mouky
olej, strouhanka, pepř, sůl, majoránka

Semena slunečnice a mungo podusíme ve vodě. Pak vše pomeleme a přideáme mouku a koření. Vypracujeme tužší těsto.

Vytvoříme karbanátky, které obalíme ve strouhance. Smažíme na rozpáleném oleji.

více

Zeleninový salát Mungo

Mungo klíčky nakrájíme, přidáme jemně nastrouhanou karotku a nakrájené pekingské zelí, trochu octa, olivového oleje, sójové omáčky. Osolíme a podáváme.

 

více

celkem 12 článků na 2 stranách