Pozornost nebo koncentrace je schopnost člověka soustředit se dostatečně dlouho na vybranou část svého okolí. Pozornost je nezbytná pro učení, pro procesy paměti, ale i pro sociální vztahy. Naši pozornost si dokážou věci získat přirozeně. Obvykle jde v takovém případě o věci, které nás zaujaly. Lidský mozek se však dokáže k pozornosti i přinutit. Na takové pozornosti však třeba aktivně pracovat, což není vždy jednoduché. Každý človk zná ten pocit, když mu mysl odbíhá od věcí, na které se musí momentálně soustředit. Pokud se taková situace vyskytne občas, není důvod k obavám. V případě, že se snížená pozornost stane častým problémem, měla by se hledat její příčina.
Jak se projevuje snížená pozornost?
Člověka, který má problém s pozorností si není obyčejně příliš těžké všimnout. Už na první pohled je zřejmé, že takový člověk nedokáže déle setrvat u jedné činnosti. S nějakou aktivitou začne a předtím, než ji dokončí, přejde na další. Snížená pozornost je zřejmá zejména u dětí a studentů, kteří se musí pravidelně učit. Právě u nich je porucha pozornosti doprovázena horšími výsledky ve škole. U dětí, stejně jako u dospělých, je výsledkem snížené pozornosti špatná organizace řízení az toho vyplývající problémy, ke kterým patří zejména nedokončená práce a neúplné výkony.
Co hrozí lidem se sníženou pozorností?
Neschopnost soustředit se dokáže způsobit mnoho problémů. Pokud se týká dětí, provází sníženou pozornost zejména neprospívání ve škole. Takové děti bývají často nesprávně posuzovány spolužáky a svým okolím jako děti málo inteligentní, což však není pravda. Snížená pozornost u dětí také často vede ke zvýšenému riziku úrazů, neboť takové děti nevěnují pozornost ani rizikům, která hrozí v jejich okolí. Zvýšené riziko úrazů hrozí při snížené pozornosti přirozeně i dospělým lidem. Velmi nebezpečné je zejména jízdy, které se při nedostatku pozornosti může skončit skutečně tragicky. Dospělí lidé s poruchou pozornosti mohou mít stejně problémy v pracovním životě a to zejména v případě, že jejich práce vyžaduje množství mentálního úsilí.
Jak přírodní cestou zlepšit pozornost?
Snížená pozornost je problémem, který následně vede k dalším potížím. Proto je velmi důležité vědět, že při neschopnosti soustředit se, člověk může využít některé přípravky z přírody, které mu s poruchou pozornosti účinně pomohou. Pochopení a podpora okolí, případně vyhledání lidi se stejným problémem, dokáže člověku, který trpí poruchou pozornosti také velmi pomoci. K přípravkům, které zlepšují pozornost člověka patří:
Pro dospělé:
Guarana (Paullina cupana) – dodává energii a navrací schopnost soustředit se i v náročných situacích Korejský ženšen (Panax ginseng) – zvyšuje koncentraci a schopnost soustředit se.
Vitamíny skupiny B – pomáhají odstraňovat vliv stresu na organismus a tím i vliv stresu na schopnost člověka soustředit se.
Spirulina – mořské řasy, které jsou zdrojem vitamínů a minerálních látek. Ty jsou nezbytné pro správné fungování nervových buněk a tedy také dokáží zlepšit soustředění se.
Pro děti:
Lecitin – stimuluje pozornost a koncentraci, čímž zvyšuje celkové mentální funkce dítěte.
Mangostan – napomáhá zlepšit přenos nervových vzruchů, které jsou nezbytné pro správnou funkci mozku a pomáhá tím také v soustředění.