Zuby způsobují vrásky na čele mnohým z nás. Každou návštěvu zubního lékaře obvykle provázejí nepříjemné pocity. Onemocnění zubů však nejsou jediné problémy, kterými se zabývá zubní lékař. Dalšími nemocemi, které patří do jeho profesionálního okruhu, jsou i onemocnění dásní a závěsného aparátu zubů. Společně se tyto tkáně nazývají periodoncium. Poruchy periodoncia nelze od zubů oddělit, protože jen zdravé periodoncium je předpokladem zdravých zubů. Jedním z nejčastějších onemocnění periodoncia je nepochybně paradentóza.
Co je to paradentóza
Jak jsme již zmínili, při paradentóze jde o onemocnění tkání, které obklopují zub a slouží k jeho upevnění v kosti. K periodonciu tedy patří zubní lůžko, vazivo, které ho v zubním lůžku udržuje, dáseň a cement. Když mluvíme o paradentóze, mluvíme o onemocnění těchto struktur. V podstatě jde o zánětlivé onemocnění.
Jak vzniká paredentóza
Prvním zjevným krokem k vzniku paradentózy je opakované usazování plaku. Ten se na zubech hromadí tehdy, když není správně odstraněn při čištění, ale zásadní vliv na tuto skutečnost má také oslabený imunitní systém, nedostatek živin a překyselení organismu. V plaku se množí bakterie. Právě ty jsou zodpovědné za zánět dásní, který je prvním příznakem paradontóze. Pokud zánět dásní pokračuje, pevné spojení mezi zubem a dásní se otevře av okolí zubu vznikají váčky, které se pokračujícím zánětem prohlubují, až nakonec může dojít k vypadnutí samotného zubu.
Jak se paradentóza projevuje?
K paradentóze patří skupina příznaků, které si všimne každý zubní lékař, případně je snadno zpozoruje i člověk, který paradentózou trpí. K těm nejčastějším patří:
Zanícené dásně – červené, oteklé dásně jsou obvykle prvním příznakem paradentózy. Takto postižené dásně často krvácejí už při slabém poškození, což se může projevit jako krvácení při jídle nebo nejčastěji při čištění zubním kartáčkem. Zanícené dásně v neposlední řadě bolí.
Dásně se “stěhují” ze zubů – postižené dásně mají tendenci klesat na zubu. Proto takové zuby vypadají výše a déle. Postupně se odhaluje stále větší část zubu, která byla původně zakrytá.
Nepříjemná chuť v ústech a nepříjemný zápach – probíhající dlouhodobý zánět v ústní dutině se obvykle projeví zápachem a nepříjemnou chutí v ústech.
Vypadávání zubů – v konečných stádiích onemocnění poruší zánět okolí zubu tak, že ho už nemá co udržet v kosti. Proto zuby při paradentóze vypadávají. Často jde o zuby, které nejsou nijak jinak poškozené, tedy o zuby úplně zdravé.
Má paradentóza nějaké komplikace?
Paradentóza rozhodně není jen onemocnění ústní dutiny, jak už jsme uvedli výše. Bakterie, které se v ústech dlouhodobě množí, se však mohou dostat také do krevního oběhu a následně se usadit někde jinde v těle. Jelikož dásně často krvácejí, není vstup bakterií do krve ničím neobvyklým. Krevním proudem se mohou bakterie zanést prakticky kdekoliv do těla. Lidé trpící na paradentózu jsou ohroženi rozvojem onemocnění srdce, zda náhlou cévní mozkovou příhodou. Stejně je u nich zvýšené riziko respiračních onemocnění a v případě žen se předpokládá i zvýšený počet spontánních potratů.
Co s přírody se dá při paradentóze využít?
- Liquid Chlorophyll – chlorofyl z vojtěšky působí jako výborná dezifekce při akutních zánětech (vypláchovat zředěným ústní dutinu) a současně popíjet proti překyselení organismu
- Noni (Morinda citrifolia) – pomáhá zvyšovat odolnost imunitního systému a zároveň posiluje dásně.
- Vitamín C – revitalizuje povrch dásní, posiluje cévy v dásních a omezuje jejich krvácení.
- Koenzym Q10 – stimuluje cirkulaci krve v dásních a udržuje jejich zdravé.
- Oregano (Origanum vulgare) – neboli dobromysl obecná zklidňuje zanícené dásně a pomáhá zabránit šíření zánětu. Dobromysl by se měl v tomto případě používat ve formě oleje, kterým se potírají dásně a vyplachuje ústní dutina.