Ocet

Léčivých účinků octa využívali již staří Babylóňané, kdy ho používali k čištění ran a zmírnění otoků. Ocet je zředěná kyselina octová, která se používá jak při výrobě vína (vinný ocet), tak i výrobě jablečného moštu (jablečný ocet), piva (slad) a různých druhů ovocných octů.

Jak ocet působí na lidský organismus

Tělo ocet výborně přijímá. Ten podporuje trávicí enzymy a bakterie, zlepšuje stravitelnost syrového i vařeného jídla, a hlavně omezuje kvasné a hnilobné pochody ve střevech, které vedou k nadýmání a pocitu plnosti či zácpě. Podporuje činnost ledvin, látkovou výměnu, imunitní systém, usnadňuje hojení ran i zánětů, zlepšuje trávení a snižuje tak zápach stolice.

Jak lze ocet použít?

Ocet se používá například ke kloktání. Do sklenice vody se přidají dvě lžíce octa a tato tekutina se pak kloktá. Ocet má však i další použití. Běžně se přilévá do koupele, kdy do jedné napuštěné vany se přidá 250 ml octa a v této lázni se pobývá dvacet minut. Osvědčené jsou i inhalace pro zabránění dýchacích potíží, ale také klystýr na pročištění střev a obklady pro zmírnění otoků. Známé jsou i octové zábaly lýtek pro sražení horečky.

Jaký druh octa kdy použít?

Ocet, který má léčivé účinky, se připravuje z hroznového nebo ovocného vína. Nejléčivější účinky jsou známy u jablečného octa, který pomáhá hlavně při chronických bolestech hlavy a snižuje hladinu cholesterolu v krvi, dále u bezinkového octa srážejícího vysokou teplotu, vinného a bylinného octa. Vinný ocet pomáhá při různých vyrážkách a dokonce brání vzniku plísní a pomáhá upravit správné pH pokožky.

 

Rubriky Zdravá a léčivá výživa | Komentáře nejsou povoleny.