Mulčování – zdroj živin pro půdu

V tradičním českém zahrádkaření má mulčování (navíc pouze v hobbymarketech zakoupenou jehličnanovou kůrou) své místo jen jako okrasa koniferových hájků. Může však nabídnout o tolik více! Mulč může být totiž pro půdu zdrojem živin, udržovatelem vláhy a pro zahradníka soukromým strojem času – dokáže ušetřit spoustu práce.

Platí to pro jakoukoliv zahradu – od užitkových zeleninových záhonů až po květinové okrasné. Mulčované záhony jsou zdravější, roste na nich méně plevele a jsou méně náchylné k vysychání. Strávíte tak mnohem méně času př zalévání, pletí a řešení škůdců.

Mulčovat můžete organickými (původně živými) i anorganickými, či přímo lidmi vyrobenými umělými materiály. Všechny typy mulče pomáhají proti pleveli, ale ty první samozřejmě fungují komplexněji – na záhonech se postupně rozkládají a tím je obohacují. Mezi ty nejčastěji používané patří seno, sláma, dřevěné štěpky, listí, kůra (listnatých stromů), piliny a podobně. Pokud máte k dispozici jiné přírodní materiály ve velkém množství, použijte je (kartón – ale jen bez potisku a nebarvený, staré přírodní rohože, …). Druhá skupina materiálů na mulčování zahrnuje například kameny, černou fólii, geotextílii a v určitých situacích představují tu nejlepší volbu (např. jahody je nejlepší pěstovat na černé fólií – pro plevel je naprosto nepropustná, ve dne se zahřívá slunečním zářením a v noci teplo vyzařuje, čímž zvyšuje teplotu záhonu a podporuje lepší sklizeň). Tento způsob mulče ocení i další teplomilné náročnější rozstliny jako jsou rajčata, lilky nebo okurky.

Organický mulč

Nezapomeňte, že před pokladením organického mulče je nutné zbavit půdu plevele. Pokud používáte seno, čerstvě posekanou trávu nebo slámu, je třeba myslet na to, aby neobsahovaly uzrálá semena, jinak vyjde veškerá snaha vniveč. Abyste úplně zastavili prorůstání plevele, musíte použít dostatečnou vrstvu mulče ideálně 15 cm a více.

Štěpky a kůra

V permakulturní zahradě jde především o zvyšování produktivity zahrady na udržitelné bázi. Z  hlediska mulčování jsou ideálním zdrojem štěpků a kůry větve ze stromů a keřů na vašem pozemku po jarní a podzimní údržbě. Někdy je lze získat i jiným způsobem – zepjtejte se na místní pile. Mimochodem, mulč ze štěpků vypadá velmi hezky na záhonech a na cestičkách snad ještě lépe.

Listí

Rozdrcené listí z vašich stromů vytvoří vynikající, na živiny bohatý mulč. Nemusíte si pořizovat žádné speciální stroje, stačí jen sekačka s košem, která listí z trávníku vysaje a naseká.

Posekaná tráva

Další z možností, jak mulčovat, i když část posekané trávy je dobré nechávat přímo v trávníku jako přírodní hnojivo. Mulč z trávy je velmi bohatý na dusík, a proto výborný pro zeleninové záhony!

Výhody organického mulče:

  • zabraňuje propadávání semínek plevele na hlín; rostlinky, které vyklíčí z mulče půjdou snadno vytrhnout
  • udržuje vlhkost půdy a v létě nižší teplotu půdy, snižuje odpařování vody a tím potřebu zálivky
  • pomalu se rozkládá a tím do půdy dodává živiny
  • zabraňuje, aby déšť rozcákáváním hlíny špinil zeleninu

 

Všechno má však i své nevýhody:

  • pokud používáme mulč s nízkým obsahem dusíku (dřevěné štěpky, piliny, …), při jeho rozkladu dochází k očerpávání dusíku z půdy a je třeba jej do půdy opět doplňovat vhodným hnojením
  • udržuje vlhkost půdy a tím zpomaluje její zahřátí sluncem ; na jaře je dobré jej odhrnout od zeleniny dál, aby rychleji rostla
  • mokrý mulč může způsobovat hnití, nedávejte jej proto přímo ke stonkům rostlin
  • mulčování keřů a stromků opět přináší nebezpečí hnití; vysoká vrstva může lákat různé hlodavce, nechte u kmínků aspoň 20cm mezeru
  • ve vlhkém počasí mulč vytváří ideální prostředí pro slimánky a šneky
  • mulčování organickými materiály může (podle složení mulče) okyselovat půdu

Dvojité mulčování – ultimativní protiplevelné opatření

Vynikajícím způsobem, jak se vypořádat se stávajícím plevelem je dvojitá vrstva mulče. Nejdříve zasaďte sazeničky, poté až těsně k nim naklaďte souvislou vrstvu mulče, která bude zabraňovat prorůstání plevele zespodu (ideální je papírový karton, nezapomeňte na přesahy aspoň 10cm na okrajích). Nakonec přijde organický mulč.

Tímto způsobem ošetřené záhony Vám mohou poskytnout i dva až tři příjemné roky téměř bez plení.

Autor: Anežka, www.PrirodniCestou.cz

Šíření článku je možné pouze v nezkrácené a neupravené podobě včetně této poznámky a se všemi aktivními odkazy. Díky :-)

Rubriky Přírodní zahrady | 2 komentáře

2 komentáře u Mulčování – zdroj živin pro půdu

Napsat komentář