Hlavními úkoly trávicí soustavy je mechanické či chemické zpracování potravy, vstřebávání živin z ní a následně vyloučení jejích zbytků z těla ven. Během metabolismu se jednotlivé živiny stávají součástí krevním a lymfatickým systému. Trávicí systém je dlouhý 8-9 metrů a začíná v ústech, pokračuje trávicí trubicí a konečnou fázi zajišťuje systém střev, který ústí do konečníku.
Jednotlivé části trávicího systému:
DUTINA ÚSTNÍ
Čistě anatomicky začíná samotný proces trávení v našich ústech dostatečným rozkousáním a promícháním se slinami.
Ústní dutina se skládá:
- Zuby
Zuby mají za úkol mechanicky rozmělnit potravu na kaši. Aby tělo dokázalo udržet zuby zdravé a mohly plnit svojí funkci, potřebuje k tomu dostatek vápníku, fosforu a vitamínu D.
- Jazyk
Jazyk je orgán, který lze nazvat svalem. Chuťové pohárky nám pomáhají vnímat chuť jídla – dříve se předpokládalo, že sladkou chuť poznáme na špičce, slanou na okrajích, hořkou uprostřed zadní části a kyselou na krajích a na středu – poslední výzkumy říkají, že jednotlivé chutě můžeme cítit na různých částech jazyka, tedy že každý chuťový pohárek obsahuje všechny základní typy chutí.
Chuť je úzce propojená s dalším smyslem – čichem. Nejenže čich je důležitý pro vnímání chuti, ale propoje nás s limbickým – emočním systémem – více v části o emočních otiscích na konci kapitoly.
- Slinné žlázy
Už podle názvu je vidět, že se jedná o žlázy, které vylučují sliny. Sliny spojení potravu a kromě vody obsahují také trávicí enzymy, zejména ptyalin, který je důležitý v pro proces trávení a rozklad látek a také pro svoje alkalické vlastnosti – řádné propojení potravy se slinami je důležité nejen pro přípravu k další fázi trávení, ale také pro neutralizaci kyselin. Sliny nám také čistí zuby a mineralizují jejich sklovinu.
TRÁVICÍ TRUBICE
Trávicí trubice se skládá z několika částí:
- Hltan
Trávicí a dýchací soustava mají společnou část a tou je právě hltan. Je to také tzv. přechod mezi dutinou ústní, jícnem a hrtanem. Potrava, kterou spolkneme, prochází k hrtanové příklopce, jenž se při každém soustu zavře a tím také zamezí přístup do hrtanu. V případě opaku by se mohlo stát, že se udusíte.
- Jícen
Jícen si můžeme představte jako 25-30 cm trubici, jejímž hlavním úkolem je postoupit potravu do žaludku.
Příznaky potíží s jícnem:
- pálení žáhy
- škytavka
- bolest hrdla
- dočasná ztráta hlasu
- hernie
- refluxní nemoci jícnu
- Žaludek
Poté, co potrava prošla předchozím procesem, se dostala až do žaludku, kde se začne chemicky trávit, což znamená rozkládat a štěpit. Žaludek většinou dokončuje svojí činnost a uvolňuje tráveninu do 4-5 hodin od její přijetí.
Dysfunkce žaludku:
- nadýmání
- nevolnost
- křeče hladkého svalstva
- ospalost a únava po jídle
- plynatost s vaječným zápachem
- páchnoucí dech
- pomalé nebo naopak zrychlené trávení
- pálení žáhy
- vředy
Příčiny žaludečních potíží
Žaludeční potíže se týkají mnoha lidí a příčin je velké množství. Mezi ty, které na funkci žaludku mají největší vliv patří:
- nevhodné stravování (zejména příliš tuku a umělé přísady)
- kouření a alkoholu
- stres, psychické napětí, nervozita
- celkově vnitřní napětí způsobené různými emocemi strachu, úzkosti, tlaku (na výkon, nedostatek času..)
POMOCNÉ ORGÁNY TRÁVICÍ SOUSTAVY
- Slinivka břišní neboli pankreas
Trávenina se ze žaludku posouvá po 4-5 hodinách dále a dalším důležitým orgánem je žláza zvaná pankreas neboli slinivka, která vytváří trávicí šťávy obsahující enzymy rozkládající bílkoviny, tuky a sacharidy. Produkcí bikarbonátu sodného neutralizuje kyselost natrávené potravy a chrání stěny celého trávicího traktu.
Příznaky snížené funkce slinivky:
- problémy s krevním cukrem
- zvýšená tvorba sekretů ovlivňující hormony
- snížená produkce enzymů – pomalejší posouvání natrávené potravy do tenkého střeva (můžeme po fyzické stránce pociťovat jako bolest nebo tlak v oblasti žaludku)
- alergie
- nedostatečné vstřebávání živin zapříčiněné překyselením organismu
- chronická únava
- Játra
Nezbytným orgánem trávicím orgánem jsou játra. Játra řeší nedostatek cukrů v těle, hospodaří s tuky, dokáží tuky rozkládat i tvořit, jsou rezervoáry některých minerálů, tvoří žluč a látky potřebné pro srážení krve, udržuje stálou hladinu bílkovin v těle a mnoho dalšího. Současně jsou nejdůležitějším detoxikačním centrem těla.
Játra jsou orgán, který u řady lidí značně přetížený (bez ohledu na výsledky “jaterních testů”, které se mohou pohybovat v “normě” i v případě, že játra fungují pod 30% ), zároveň je to orgán velice důležitý – čistí krev od toxických látek. Očistou a regenerací jater příznivě ovlivníte všechny funkce jater, včetně detoxikační, která zajišťuje čistotu krevního oběhu. A právě krevní oběh má velký vliv na fungování důležité koordinačního a komunikačního systému – nervového (jen mozek spotřebovává až 20% celkového objemu krve)
Projevy přetížení jater:
- infekce
- hepatitida
- zvýšený cholesterol
- překyselení organismu
- problémy s váhou (nadváha, nízká váha)
- oční potíže
- problémy s pigmentem
- průjem i zácpa
- snížená imunita
- hypoglykemie
- ztráta sexuální chuti
- anémie
- rozšířené cévy na tváři
- povlak na jazyku
- Žlučník
Žlučník koncentruje žluč, která se uvolňuje během trávení. Žluč neobsahuje trávicí enzymy. Stimuluje peristaltiku střev, má vliv na zpracování tuků a aktivuje v žaludku pepsin. Dojde-li k nerovnováze žlučovodů, může se žluč dostat přímo do krevního oběhu – žloutenka.
Projevy problémů se žlučníkem:
- bolesti v břišní krajině – zejména vpravo nahoře
- pálení žáhy
- žloutenka
- žlučové kameny
- ztráta chuti k jídlu
- neschopnost být v klidu
- častý hněv, rozčilení
STŘEVNÍ SYSTÉM
Nedílnou součástí trávicího soustavy je také střevní systém, kterému se budeme ještě věnovat v jedné extra kapitole, takže nyní jen krátce:
- Tenké střevo
Proces trávení potravy se dokončuje v tenkém střevu, kde dochází k dalšímu chemickému zpracování a zejména a vstřebávají živin. Části tenkého střeva jsou: dvanáctník, lačník a kyčelník.
Tenké střevo a symptomy jeho dysfunkcí:
- nevolnost, bolest břicha
- nadváha a obtížné snižování váhy, v chronickém případě naopak ztrátou hmotnosti a neschopnost přibrat
- křeče v oblasti pánve
- Tlusté střevo
K zahušťování potravy dochází v tlustém střevu, ve kterém už neprobíhá trávení, ale potrava odchází z těla ven v podobě stolice. Stolice obsahuje nestrávené zbytky potravy, žluč a další sekrety vzniklé během procesu trávení. Tlusté střevo se rozděluje na slepé střevo, tračník a konečník.
Příznaky přetíženého tlustého střeva:
- plynatost
- křeče v oblasti pánve
- bolest hlavy
- bolesti zad
- hemeroidy
- infekce
- tuhá stolice
2 comments
Petro děkuji Vám za krásné webové stránky
Verunko, děkuji a děkuji i já Vám