Pro zdraví celého těla a stav homeostázy – rovnováhy je nutná vyvážená kooperace jednotlivých částí nervového systému.
Ať řešíte jakékoli zdravotní problémy, když se současně zaměříte na podporu nervového systému, uděláte pro uzdravení možná úplně nejvíce. Dobře míněná rada “uklidnit” se je hezká, ale když se dozvíte, že máte nějakou nemoc nebo se již dlouho léčíte a bez výsledku, moc vám taková rada nepomůže. Existuje řada variant, jak nervový systém podpořit a tím nejen příznivě ovlivnit všechny funkce a procesy v těle, ale také se tím otevřít novým možnostem, znalostem či dovednostem co se týká vzájemné spolupráce a komunikace mezi námi, naším tělem, naší psychikou, emocemi a naší duší.
Nervová soustava úzce spolupracuje se systémem endokrinním a jeho činnost zásadním způsobem ovlivňuje také kvalita naší krve a čistota krevního oběhu. Dochází-li ke zvýšené aktivaci sympatikové části autonomního nervového systému (pod vlivem stresu), kladou biochemické procesy v organismu zátěž především na játra.
Přírodní léčení – účinné látky, rostliny a byliny
Důležitými látkami pro správné fungování nervového systému jsou vitamíny skupiny B (Stress Management B Complex) a vápník s hořčíkem v chelátové vazbě.
Mojí oblíbenou rostlinou je přírodní adaptogen zvaný Rozchodnice růžová. Kromě toho, že má příznivý vliv na řadu procesů v těle, její největší předností jsou právě její adaptogenní účinky.
Pro děti je výborné Noni. Ovšem ne jen pro děti, Noni harmonizuje činnost žláz s vnitřní sekrecí a zvyšuje vylučování serotoninu a melatoninu.
Zde si můžete přečíst o propojení Rhodiolinu (rozchodnice růžové) s Noni: Pozitivní interakce mezi Rhodiolinem a Noni Liquid.
U rostlin a bylin se soustředíme na terapeutické vlastnosti, které mohou mít v případě vlivu na nervový systém 3 různé efekty
- Adaptogenní – adaptogen umí vyrovnat to, co vyrovnat třeba je . Tedy dokáží navodit takové reakce, které pomáhají dosahovat vnitřní rovnováhy. Například zmiňovaná rozchodnice růžová má na někoho kromě jiného povzbuzující účinek, u někoho zklidňující – funguje směrem, který je potřebný k nastolení homeostázy.
- Sedativní – působí na nervovou soustavu tlumivě, snižuje podráždění, napětí (levandule, meduňka, lípa)
- Neurotický (antidepresivní) – působí povzbudivě, stimulačně. Vhodné při únavě, nechutenství, vyčerpání, rekonvalescenci (máta, majoránka, šalvěj, koriadr, bazalka)
Související:
- Nervový systém – funkce a příznaky nemocí
- Nervový systém – aromaterapie
4 komentáře u Nervový systém – přírodní léčení