Kešu

Kešu ořechy jsou jedlé nažky ledvinovníku, tropickému stromu příbuzného pistácii a mangu. Nažky jsou uvnitř plodu tohoto stromu, tzv. kešu jablka. Jeden strom je schopný vyprodukovat až 50 g kešu oříšků za rok. Ledvinovník má však i další využití. Z jeho listů se lisuje šťáva, která se dále používá k výrobě alkoholu.

 

Proč zrovna oříšky kešu?

Kešu oříšky jsou lehce stravitelné, mají vynikající chuť a navíc také obsahují dostatek zdraví prospěšných látek. Díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin pomáhají lidem s vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Kešu oříšky jsou však známé spíše vysokým podílem hořčíku, kdy ho svým obsahem předčí pouze slunečnicová semínka. Hořčík je velice důležitý pro správnou činnost svalů a nervů a pro správnou stavbu kostí. Je prevencí infarktu a udržuje zdravý oběhový systém. Hořčík také působí jako přirozený uklidňující prostředek a lidé, kteří ho mají nedostatek, mohou trpět podrážděností, nespavostí, náladovostí, špatným trávením, bušením srdce či arytmiemi. Průměrný příjem hořčíku by měl činit přibližně 300 mg denně, kdy kešu oříšky obsahují až 260 mg hořčíku na 100 g.

Taktéž mají kešu oříšky léčebný účinek na oči, sliznici a podporují růst buněk. Jejich konzumace se doporučuje i při bolestivé menstruaci či při angině pectoris. Co se týče vitaminů, obsahují kešu oříšky dostatek vitamínu A, B1, E. Z minerálních látek již zmíněný hořčík, dále železo a zinek. Obsahují asi 50 % tuků, 20 % bílkovin a 25 % cukrů.

 

Použití kešu oříšků

Kešu oříšky se přidávají do různých pokrmů pro zvýraznění chuti. Jejich největší výhodou je, že se hodí jak do slaných, tak i do sladkých jídel. Na trhu lze nalézt různé variace oříšků kešu – kešu v medu, cukru či v jogurtu, solené kešu nebo pražené kešu. Stačí si jen vybrat. Ale pozor, někdy kešu mohou vyvolat alergické reakce.

 

Rubriky Zdravá a léčivá výživa | Komentáře nejsou povoleny.