Kamut

 

Kamut

Kamut je prapůvodní druh pšenice a odlišuje se od jiných druhů obilí v jednom zásadním kroku – neprošel procesem takzvané hybridace či genetických úprav. Díky vynechání tohoto kroku má tak kamut vysoký obsah živin a zachoval si své původní vlastnosti. Také oproti pšenici mají zrnka kamutu dvojnásobnou velikost a větší množství živin.

 

Kamut je zdravý!

Největším plusem kamutu je, že obsahuje až o 20-40 % více bílkovin než běžná pšenice, proto má daleko větší energetickou hodnotu a také více zasytí. Mezi nejdůležitější prvky obsažené v kamutu patří selen, což je látka fungující jako antioxidant. Likviduje tak volné radikály a snižuje tím riziko vzniku rakovinových buněk.  Má také antioxidační účinky, podporuje srdce a cévy, chrání zrak a podporuje imunitu.

Další důležitou látkou je zinek a hořčík. Zinek stejně jako selen posiluje naši obranyschopnost a imunitu. Mimo jiné reguluje hladinu cukru v krvi a podporuje naši regeneraci a rekonvalescenci. Proto je kamut vhodný pro lidi, kteří jsou často fyzicky vytíženi.  Hořčík je naopak velice prospěšný pro nervový systém, pomáhá odstraňovat svalové křeče a migrenózní bolesti hlavy, působí jako prevence proti vzniku ledvinových kamenů a celkově se podílí na udržení dobrého psychického stavu. Největší a dosti oceňovanou předností kamutu je, že je to nejméně alergizující potravina.

Jak kamut připravit?

S kamutem se můžete setkat v podobě kamutové mouky. Kamutová mouka má dobré kynoucí vlastnosti a pečivo s jejím přídavkem má krásně zbarvenou kůru. Díky tomu, že kamutová mouka není nijak rafinovaná ani bělená, si udržuje všechny své výživné vlastnosti. Vyznačuje se pak lehkou stravitelností a má mírnou nasládlou oříškovou chuť a vůni. Kamutovou mouku můžete tedy použít při přípravě chleba či jakéhokoliv jiného pečiva a placek.

                Pokud zpracováváte kamutová zrna, vyžaduje to až jednu hodinu napařování, aby dostatečně změkla. Poté mohou být použita jako kaše či příloha. Z kamutu se dále vyrábí také různé nápoje, již zmíněné chleby, dále těstoviny, ale i snídaňové cereálie a pukance.

Rubriky Zdravá a léčivá výživa | Komentáře nejsou povoleny.