Fazole adzuki jsou známé spíše v Japonsku, kde jsou spolu se sójou nejoblíbenějším druhem luštěnin. Patří také k velice důležitým ingrediencím na přípravu vegetariánských jídel. Jsou to malé podlouhlé fazolky tmavě červené až hnědé barvy a mají spíše sladkou, ale dosti výraznou chuť. Taktéž se jim říká vigna hranatá.
Adzuki pro zdraví
Fazole adzuki jsou lépe stravitelné než ostatní luštěniny a mají pozitivní vliv na funkci ledvin. Díky vysokému obsahu fosforu pomáhají také při léčbě únavy i při její prevenci. Dále obsahují vysoké množství rostlinných bílkovin a vápníku.
Pro lidi zajímající se o čínskou medicínu mají fazole adzuki velký význam v souvislosti s jin a jang harmonií. Díky tomu, že zesilují jangový charakter, jsou v Číně a Japonsku velmi používanou luštěninou. Podle čínsko-japonské medicíny jsou právě ledviny centrem životní energie, a tak fazole adzuki, které, jak už bylo řečeno, mají pozitivní vliv na funkci ledvin, jsou pro Číňany a Japonce opravdu nezbytnou součástí denního jídelníčku.
Pro zajímavost jejich nutriční hodnoty jsou na 100 g: 440 kalorií, 21 g bílkovin, 60 g sacharidů a 1,4 gramů tuků.
Adzuki v kuchyni
Fazole adzuki mají stejnou dobu varu jako rýže. Známý japonský pokrm složený právě ze směsi rýže a fazolí adzuki se nazývá „adzuki-mochi”. Samotné fazole adzuki mají velice pestré využití. Lze z nich dělat různé polévky, pomazánky, kaše, nákypy, saláty či nádivky. Dají se také koupit v podobě polévek, pokrmů z rýže a mouky. Právě z této mouky jsou vyráběny bonbóny a marmelády. Nejchutnějším a také nejčastěji připravovaným pokrmem z fazolí adzuki je jejich směs s rozinkami. Jediné, co se nedoporučuje při jejich přípravě, je ochucování příliš aromatickým a výrazným kořením. Ztratila by se pak totiž jejich báječná oříšková chuť.