Ledviny zpracovávají tělní tekutiny, filtrují z krve vodu, řídí minerální hospodářství, vývoj, stárnutí, nádech a vtahují energie do plic. V ledvinách sídlí vrozená energie po předcích (velké, přilehlé a dobře tvarované uši značí hodně této energie), z níž žijeme celý náš život. Jsou to právě ledviny, které jsou podle východní medicíny sídlem naší životní energie, a tím ovlivňují také proces stárnutí.
Příznaky signalizující problémy ledvin
Pokud neplní ledviny funkci tak, jak mají, dochází k řadě zdravotním potížím:
- bolesti páteře
- impotence
- zánět prostaty
- řídnutí kostí
- kožním choroby
- vysoký krevní tlak
- ženské nemoci (i jen náznak knírku u žen symbolizuje oslabené reprodukční orgány)
Narušená energie ledvin a močového měchýře se projevuje:
- šuměním a pískáním v uších
- zástavou nebo častým močením
- poruchami menstruace
- černými kruhy pod očima
- otoky a bolestmi kotníků a kolen
- slabými lámavými kostmi
- častými angínami
- záněty sedacího a mezižeberního nervu
- vikláním zubů a odhalováním krčků
- nízkou koncentrací
- při přetížení ledvin se zhoršuje kvalita vlasů a nehtů
Ledviny se odráží na ušním boltci, močový měchýř se zrcadlí na horní části čela. Pohlavní orgány se zrcadlí rovněž v horní části čela a v okolí úst.
Kdy je čas ledvin
Ledviny se spojují s živlem vody. Nejlepším obdobím jejich očisty je zima a brzké předjaří, přesněji čas mezi 15. listopadem do 15. února.
Během denního cyklu jsou nejaktivnější v čase mezi 17. a 19. hodinou, kdy je vhodné zvýšit příjem tekutin, ideálně vody nebo vody s lžičkou chlorofylu. Podpoříte tím vylučování škodlivin z těla.
Díky tzv. antidiuretickému hormonu zvanému vasopresin, který se vylučování v noci do krevních kapilár a pomáhá zadržovat vodu, se snižuje v noci pocit na močení. Naše je díky tomu však koncentrovanější a soli kyseliny močové mohou zapřičinit vznik močových kamenů, proto není dobré moc v noci zadržovat a raději vyrazit na toaletu .
Očista ledvin a močových cest
- Vojtěška a Chlorofyl z vojtěšky je základem při regeneraci ledvin. Vojtěška je léčivá rostlina s výbornými účinky na ledviny i močové cesty. Více o jejích léčivých vlastnostech se můžete dočíst zde – vojtěška (není vhodná při vyšší srážlivosti krve).
- Nopal je léčivou rostlinou velmi účinnou v oblasti ledvin. Čistí a harmonizuje celý zažívací trakt a má močopůdný a dezinfekční účinek.
- Antioxidanty jsou důležité zejména při zánětlivých nemocech ledvin a močových cest, vhodný je zejména komplex qProtect, který obsahuje také ginkgo biloba neboli jinan dvojlaločný, jež podporuje prokrvení ledvin a působí proti jejich zánětu.
- Bylinky podporující ledviny a močové cesty – celík zlatobýl, lichořeřišnice větší, vrbovka malokvětá, tužebník jilmový, svízel syřišťový
Stravování a zdravé ledviny
Při potížích s ledvinami se vyhněte mléčným výrobkům a nočním jídlům. Ještě víc zmenšete porcičky soli – příjem vody a soli musí být vyvážený. Obecně pozor na chlad, špatný pitný režim, konzervované potraviny, hotové omáčky, alkohol, chemikálie, drogy, koření, rafinovaný cukr, špatné dýchání a velké množství živočišných bílkovin. Ledvinám nesvědčí také pravidelné pití minerálních vod s vyšším obsahem sodíku.
Mezi potraviny podporující zdravě fungující ledviny a vylučování odpadních látek patří:
- kořenová zelenina
- vojtěška
- červená řepa (zejména šťávy z ní), dýňová semínka, brusinky, květák, meloun, jablka, zelí
- VODA
Další podpora ledvin a močového měchýře
Regeneraci ledvin a močového měchýře podporuje energie modré a černé barvy.
Při oslabení ledvin vyzkoušejte zábal – přikládejte si na bederní část buď pšenici v pytlíku z bavlny nebo nahřátou sůl v pytlíku. Do koupele si přisypte mořskou sůl. Vyražte na procházku k řece nebo jiné vodě.
Jaké nevědomé vzorce a emoční otisky nám zrcadlí ledviny se dozvíte v článku Psycho-emoční příčiny nemocí: Ledviny a močový měchýř.