Bylinková spirála

Jednou z velkých radostí, kterou vám může přírodní zahrada přinášet, je neustálý přísun bohaté nabídky čerstvých bylinek z bylinkové spirály rovnou na váš stůl…

Bylinková spirála je totiž specifický design velmi kompaktního záhonu, který vytváří velmi rozdílné povětrnostní podmínky a nabízí stanoviště s vysokou, střední i nízkou vlhkostí, stanoviště slunná i částečně stinná. Na jednom malém místě prosto můžete pěstovat řadu různých bylinek a koření s velmi odlišnými nároky.

Základní design má tvar stoupající spirály, ale při realizaci se samozřejmě přizpůsobuje místním podmínkám a potřebám zahradníka. Může být i ve tvaru oválu (bez spirály) se zvýšenou jednou stranou – důležité je, aby vytvářela podmínky pro ty rostlinky, které zde chceme pěstovat, přičemž kulaté a oválné designy nejvíc využívají sluneční energii.

Bylinkové spirály většinou budujeme za pomocí kamenů, cihel, či jiných přírodních materiálů, které poskytnou konstrukci oporu a současně absorbují sluneční záření, které v noci zase vyzařují a zvyšují tím teplotu záhonku. U paty spirály vytvoříme malé jezírko a pěstujeme zde na vodu náročné rostliny. Čím výše položené stanoviště, tím suchomilnější roslinky sázíme.

Bylinková spirála by vždy měla být co nejdostupnější z kuchyně, abyste neměli problém odskočit uprostřed vaření pro jeden dva snítky. Naše bylinková spirála je umístěna dva metry od vchodových dveří.

Několik důvodů pro vybudování bylinkové spirály ve vaší zahradě:

–        maximalizuje plochu na pěstování a tím i sklizeň

–        různá mikroklimata pro nároky různých bylinek

–        velmi estetická

–        funguje v malém i velkém měřítku

–        snadná dostupnost rostlinek při sklízení

–        ušetříte peníze za nákup ne zrovna levného čerstvého koření

–        bylinky a koření z vlastní zahrady jsou navíc chutnější, máte záruku bezchemické kvality a můžete pěstovat různé zajímavé staré nebo speciální odrůdy

–        vyžaduje jen málo údržby, snadná na zamulčování i pletí

Stavíme bylinkovou spirálu

Protože Česká republika je na severní polokouli, umistěte jezírko u paty spirály nebo patu samotnou na sever. Díky tomu budete moci při sázení snadno zohledňovat nároky rostlinek na sluneční svit a vláhu. Spirála samozřejmě nemusí být pravidelná, ale pokud chcete, aby byla, vezměte si provázek, požádejte někoho, aby si stoupnul do středu budoucí spirály, a držel přitom druhý konec provázku. Kroužením kolem člověka ve středu, kolem jehož těla se bude provázek namotávat, vykreslíte půdorys budoucí stěn spirály.

Průměr spirály zvolte maximálně 2 metry, při této velikosti už budete muset zabudovat i nášlapné kameny, abyste si při sklízení našlapáváním kdekoliv zbytečně neudusávali půdu. Spirála ale může mít napříč klidně jen 75 cm. Základnu spirály tvoří vrstva organického materiálu, která zabrání prorůstání původních travin – obvykle se používají papírové kartóny (nebarvené, bez potisku). Kartóny by se měly překrývat nejméně o 10cm.

Kartóny pokropte, aby si lehly a nyní už je čas začít stavět stěny spirály pokládáním zvoleného materiálu. Šíři pěstebního prostoru nechávejte na cca půl metru, nebo proporčně upravte, stavíte-li spirálu menších rozměrů. Ten nejhezčí stavební materiál si schovejte na obvodové stěny a jiné části stěn, které budou vidět.

Podle toho, z jakého materiálu stavíte, doplňujte půdu dovnitř záhonu v průběhu stavby nebo až nakonec tak, aby se vám pracovalo co nejlépe. Špička spirály dosahuje obvykle výše okolo jednoho metru, udržujte postupně se svažující sklon od špičky až k patě.

Nejnižší vrstvy výplňového materiálu pod budoucí špičkou můžete vyplnit i menšími kameny a podobně, pokud potřebujete snížit spotřebu hlíny.

Horní vrstvu záhonu by ideálně měl tvořit mulč nebo kompost, aby podporoval živost půdy a neustále ji obohacoval svým rozkladem. Rostlinný materiál (posekaná tráva, dřevěné štěpky, seno atp.) je vhodné přidat i do nižších vrstev hlíny.

Tříminutový tutorial na stavbu bylinkové spirály: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rbh2Dr7yU-A

Autor: Anežka,  www.PrirodniCestou.cz

Šíření tohoto originálního článku je možné pouze v nezkrácené a neupravené podobě včetně této poznámky a se všemi aktivními odkazy. Díky.

Rubriky Přírodní zahrady | 2 komentáře

2 komentáře u Bylinková spirála

Napsat komentář