Netřesk je nenáročná rostlina, kterou stojí za to mít na své zahrádce – ve své přírodní lékárně :-). Ti, kdo zahrádku nemají, nemusí v tomto případě nijak zoufat, protože netřesku se daří i doma v květináči.
A proč se vyplatí mít netřesk po ruce? Jeho šťáva (někdy bývá i “hutnější”, spíše takový gel) má protizánětlivé a dezinfekční účinky a působí hojivě.
Šťáva z jejích listů vám může přijít velmi vhod například při zánětu středního ucha, kdy se několikrát denně kápne do ucha. Při sluchových potížích jako je nedoslýchavost nebo zvonění v nich, se do ucha vkládá vatový tamponek, který necháme šťávou nasáknout.
Šťávu z netřesku můžete využít také na různá drobná poranění kůže nebo kožní záněty. Výborným pomocníkem je netřesk při neštovicích a pásovém oparu. Příjemně chladí, snižuje svědivost, urychluje vysychání a celkové zhojení. Velkým bonusem je, že přináší velice rychle úlevu od bolesti, která doprovází pásový opar.
Historie: Římané netřesk pěstovali ve velikých vázách a mísách na nádvoří a Karel Veliký vydal nařízení, aby na každé střese byla tato rostlina vysazená, protože se věřilo, že chrání před bleskem a ohněm. Patří mezi nejstarší byliny “první pomoci” a má velmi podobné účinky jako Aloe vera.
Pěstitelské tipy:
Výslunní, daří se jí na střechách, u kamenů, ve skalkách (ze zkušenosti vím, že jí prospívá i polostín). Nechat kolem růžice prostor pro rozrůstání. Jak už jsem psala, je možné jí pěstovat i v bytě.
Využití v kuchyni:
Listy se dají použít do salátů.
Využití při léčení:
- na nejrůznější kožní problémy (například bradavice, neštovice, pásový opar, svědící záněty kůže, kuří oka, bradavice)
- přiložit přímo na lehká poranění – říznutí, popálení, píchnutí hmyzem (i na vosí žihadla)
- nálev z netřesku je účinný při nemocech krku – při průduškách a zánětech v ústech
- při ušních potížích a zánětech
Rostliny a esence z nich dokáží tělu a mysli mnohdy pomoci velice účinně, rychle a vždy nám předají ještě něco navíc, něco pro naše další úrovně, nejen pro tu tělesnou…