Olivovník patří mezi nejstarší kulturní rostliny. Člověk ho začal pěstovat už v mladší době kamenné, několik tisíce let před naším letopočtem. Divoce rostoucí předchůdce kulturního olivovníku nebyl nikde objevený. V Řecku se tento strom pěstoval před více jak 3500 roky. Ve Středomoří byl olivovník považovaný za posvátný, podle staré báje ho darovala řecká bohyně Athéna Athéčanům a stala se tak zakladatelkou jednoho z nejdůležitějších odvětví řeckého hospodářství.
Olivovník evropský patří do typu kvetoucích stromů, kvete na jaře. V dospělosti dosahuje výšku přibližně 30 – 40 stop. Strom má zaoblené šíření, neboli horizontálny tvar. Květy jsou bílé, ovoce stromu má zelenou až černou barvu.
Olivovník se vyskytuje nejvíce ve Středomořských oblastech jako je Španělsko, Itálie a Řecko. Najdeme ho také v Kalifornii či Arizoně.
O příznivých účincích olivového oleje věděli už různé starověké národy. Říká se, že Arabi jsou šťastni jen tam, kde rostou olivovníky.
Léčivé účinky olivovníku
Zelené plody olivovníku se často používají jako součást rozmanitých jídel. Olivy jsou velmi zdravé, což potvrzuje i jejich složení – obsahují vysoký podíl vitamínu K, D, E, přírodních antioxidantů, železa a mědi. Díky tomu účinně chrání buňky před volnými radikály a působí jako prevence před kardiovaskulárními nemocemi. Plody olivovníku se využívají také na výrobu olivového oleje, který je považovaný za krále mezi olejemi a tuky. Má příjemnou chuť a vůni, ale především – je zdravý.
Jaké jsou přednosti olivového oleje
- Je ceněný pro svoji lehkou stravitelnost
- Snižuje hladinu vysokého cholesterolu ačistí cévy.
- Jeho pravidelnou konzumací si snadněji udržíte svoji optimální
- Má pozitivní účinek také na funkci střev – jedna polévková lžíce oleje, užívaná každé ráno na lačný žaludek podporuje činnost střev
- Pomáhá při gastritidě, podráždění žaludku, zácpě, nadýmání a pálení žáhy
- Snižuje riziko vzniku nádorových onemocnění tlustého střeva a konečníku
- U mládeže a dospívajících může pravidelná konzumace oleje pozitivně ovlivnit růst avývoj kostí
- Ulehčuje hojení ran, popáleni, změkčuje popraskanou a hrubou pokožku, užívá se na hojení ran a ekzémů.