Oceánologové nazývají žraloka “dokonalým živým mechanizmem”. Tento tvor existuje již 400 milionů let na Zemi v nezměněné formě. Plaval v moři již tehdy, když se na zemi ještě ani neobjevili dinosauři, a 65 milionů let poté, co zmizeli ze země ptakoještěři a ani ještě dnes by jim nehrozilo vymření – kdyby neexistoval člověk, který z něho má hrůzu…
Zvláštnosti žraloka
Žralok má velmi silný a účinný imunitní systém. Rány se mu hojí velmi rychle a je velmi odolný proti jakékoli infekci. Zvláštním rysem imunitního systému žraloka je, že stále produkuje protilátky, které jsou neustále v krevním oběhu. Imunitní systém člověka naopak většinu času “prospí” a aktivizuje se pouze, když se objeví infekce a musí s ní začít bojovat.
Žraločí chrupavka a její výjimečné účinky
- chrupavka žraloka zabraňuje růstu nádorů – obsahuje zvláštní látku, která zamezí vývoji cévní sítě, která dodává nádorům živiny
- pokud se podaří omezit angiogénezu (vytvoření cévní sítě, vyživující rakovinové tkáně a spojující je se zdravými částmi organizmu), pak je možné předejít růstu rakovinového nádoru a jeho rozsevu na zdravé tkáně (metastázy)
- v chrupavce žraloka je 6-7 zvláštních bílkovin, které dokáží zamezit růstu cévní sítě, t.j. působí proti angiogenéze (antiangiogenezis).
Využitý žraločí chrupavky
- chrupavka žraloka se dá úspěšně používat v léčbě rakoviny, kterou v některých případech dokáže i zastavit.
- účinná je také při zánětu kloubů
- při léčbě kožních nemocí, např. lupenky (psoriasis)
- vhodná i jako podpůrná látka a při očních potíží v souvislosti s cukrovkou
Žralok nikdy nespí, nikdy není v klidu a – nikdy nedostane rakovinu!