Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2001 definovala skupinu prospěšných bakterií, které při podání v dostatečném množství vedou ke zlepšení zdravotního stavu. Označila je názvem probiotika – sem patří i Lactobacillus Acidophilus.
Acidofilní bakterie a jejich účinky
- potlačují růst choroboplodných střevních bakterií, mezi které patří např. koky, klostridie, bakterie koli, ale i viry či plísně.
- acidofilní bakterie ve střevě zabezpečují tvorbu kolicinu – látky s antibiotickým účinkem.
- aktivně posilují imunitu
- ničí infekce a záněty přirozenou cestou
- úprava trávení se často projevuje zlepšením stavu pokožky, především pleti (zejména v případech poškozené pleti, např. akné).
Podle statistických údajů velká část mladé populace Evropy trpí plísňovým onemocněním kůže, což se dává do souvislosti s častým užíváním antibiotik. Antibiotika devastují střevní mikroflóru a jejímu opětovnému růstu slouží především doplňky stravy – dodatečně podávaná probiotika.
Zdravá mikroflóra výrazně podporuje naše zdraví
-
aktivně posiluje imunitu
-
snižuje přilnavost choroboplodných zárodků na střevní sliznici
-
produkuje kyselinu mléčnou, peroxidy a antibakteriální látku bakteriocin.
- svými imunomodulačními účinky stimuluje imunitní reakce.
- dlouhodobý efekt jejího účinku umožňuje vyvolat odpověď lymfatických buněk imunitního systému sliznic střevního traktu, což se projeví potlačením chorobných procesů nejen ve střevě, ale následně i v celém organismu.
- odbourává alkohol a žlučové kyseliny
- snižuje hladinu cholesterolu
- pomáhá při zpracování mléčných bílkovin, aminokyselin, tuků a laktózy
- zúčastňuje se také důležité syntézy vitaminů skupiny B
Člověk přijme v průběhu svého života až několik desítek tun různých látek, které mohou vyvolat toxické, zánětlivé či alergické reakce, navíc s možností spuštění procesu nádorového bujení nebo autoimunitních poruch.
Dodejte svému tělu kvalitní acidofilní bakterie – pomůže tak obnovení prospěšné bakteriální flóry, která pohlcuje a neutralizuje škodlivé mikroorganismy.