Pentagram a tělesné orgány

 

V našem těle funguje dokonalý systém. Nevěříte? Skutečně! Veškeré tělové orgány jsou propojené a vzájemně se ovlivňují. Podle starověké čínské celostní medicíny se v lidském těle udržuje rovnováha díky protikladným energiím Jin a Jang.

Hlavní a vedlejší orgány

Ke každému prvku (dřevo, oheň, země, kov, voda) se řadí jeden pár orgánů. Jeden z nich je dutý (vedlejší) jangový a druhý plný (hlavní) jinový.

K hlavním orgánům patří játra, srdce, slezina, plíce a ledviny. Mají složitější strukturu, zajišťují metabolismus a pro život jsou důležitější.

Vedlejší tvoří žlučník, tenké střevo, žaludek, tlusté střevo a močový měchýř. Jde o výkonné orgány, mají větší rozsah a zajišťují vylučování a očistu.

V těle je vždy přednostně chráněn životně důležitější orgán a tím pádem nejprve onemocní či oslabí vedlejší. Když už ale jednou jeden z orgánů onemocní, přijde brzy řada i na ten druhý, což se pak odrazí v celém těle.

Orgány tvořící páry

Dřevo: játra – žlučník

Oheň: srdce – tenké střevo

Země: slezina-slinivka – žaludek

Kov: plíce – tlusté střevo

Voda: ledviny – močový měchýř a pohlavní orgány

Uvedené orgány spolu vzájemně spolupracují, tím pádem se i nejvíce pozitivně i negativně ovlivňují. Jejich vzájemný vztah se těžko chápe, když existují nejen v páru, ale i v celém okruhu růžice.

Vztahy se vyskytují i mezi jednotlivými systémy. Pokud se něco uvnitř těla děje, projeví se to na povrchu. Stačí bedlivě sledovat vnější projevy a lze se dopátrat stavu vnitřních orgánů a zjistit příčinu nemoci.

Pro lepší pochopení se ponořte do učení o energetických drahách v těle podle tradičního čínského lékařství. Po seznámení s problematikou vás nepřekvapí projevy potíží úplně jinde a jinak, než byste očekávali podle anatomie.

Energie v orgánech

Zásadou pentagramu je podpora jednoho orgánu pro následující orgán. Jde o podpůrný systém, o přirozený směr proměn energie kolující v kruhu.

Pakliže dojde k nesouladu, přichází na řadu kontrolní systém, kdy energie koluje od jednoho orgánu k dalšímu ve směru hvězdice. V tuto dobu nadešel varovný stav a tělo se snaží dát vše do rovnováhy.

Když dojde na jedné straně k přeplnění energií, ta se automaticky „odpouští” do druhého a nastává čas podpory. Nedostatečná hladina energie v orgánu však spustí mechanismus útlumu (únavy) drahou ovládání. Jestli ani potom nedosáhne potřebných hodnot, spustí se  snaha o okradení předešlého orgánu (nemoc).

Orgány mají své hodiny

Východní medicína rovněž poukazuje na orgánové hodiny, kdy je v každou denní a noční hodinu aktivnější jistý orgán – čistí se a nabíjí energií. Podle těchto hodin můžete vysledovat svoje problémy a podle nich si upravit denní režim. Například vás něco vždy v ten samý čas pobolívá. Narodit se můžete i se slabším či zatíženým nebo naopak silnějším orgánem. O slabý se tedy lépe starejte a ještě víc ho nenamáhejte a nepřetěžujte.

Játra mají svůj čas od 1-3 hodin, plíce od 3-5, tlusté střevo od 5-7, žaludek od 7-9, slezina, slinivka od 9-11, srdce od 11-13, tenké střevo od 13-15, močový měchýř od 15-17, ledviny od 17-19, obal srdce od 19-21, tři ohřívače od 21-23 a žlučník od 23 do jedné hodiny ranní.

Harmonie pro skvělou kondici

Úplné zdraví vám nikdo nezaručí. Pro získání optimálního stavu je důležitá harmonie v těle – posilujte zaostávající systémy.

Každý člověk je jiný a bude náchylný k oslabení jiných orgánů. Energie je důležitá, bez ní nic nefunguje a ani vaše tělo.

Každý z párových orgánů má vlastní energetickou dráhu (meridián), po ní proudí energie. K poruše dojde při oslabení či přetížení kdekoliv na dráze. Místo, kde se škoda projeví, závisí na stravě, životním stylu, stresu i na dědičnosti.

Rubriky 5 elementů a zdraví, Pro zdraví a harmonii | Komentáře nejsou povoleny.