Hlavní úkol dýchacího systému je přivádět do naší krve kyslík a odvádět oxid uhličitý. Kyslík je pro život nezbytný a bez jeho nedostatečného zásobování nepříznivě ovlivňuje všechny procesy v těle. Bez dostatečného přísunu kyslíku se v těle také hromadí odpadní oxid uhličitý. Proces okysličování zajišťují plíce, oběhový systém a prodloužená mícha. Proces dýchání se zapojuje ještě bránice a mezižeberní svaly a samozřejmě plíce.
Nedostatečném okysličování organismu se projevuje:
- nedostatkem železa
- pocity chladu
- časté nachlazení a záněty
Dýchací cesty se rozdělují na dvě části, na horní a dolní.
Horní cesty dýchací
Jejich hlavním úkolem je při vdechování vzduchu ho předehřát, zvlhčit a zbavit se všech nečistot, například prachu, bakterií atd. Skládají se také z jednotlivých částí a všechny mají své funkce, které se s ostatními propojují a spolupracují, aby vše při dýchání pracovalo tak, jak správně má.
- Dutina nosní
Nosní dutina se nachází za nosem uprostřed tváře. Je to prostor vyplněný vzduchem rozdělený nosní přepážkou na pravou a levou část. Hlavní funkcí dutiny nosní je upravovat vzduch do další fáze dýchacího systému.
- Hltan
Další fází, kam doputuje vzduch je hltan. Abyste měli nějakou představu, jak vypadá, tak si ho představte jako trychtýř, který všichni známe. Hltan je společnou částí systému dýchacího a trávicího. Hltan dělíme ho na nosohltan, ústní část hltanu a hrtanová část. Jednotlivé části mají různé úlohy, nejdůležitější je opět přefiltrování vzduchu do další fáze dýchání.
Přesun z horních cest dýchacích do dolních
Každým nádechem získáme 78% dusíku, 21% kyslíku a zbylé 1% jsou vzácné plyny. Tohle všechno nasajete rovnou do dutiny nosní, kterou vzduch pokračuje do nosohltanu.
Nosohltan se nachází v horní části hltanu, kde naleznete také krční mandle. Pod ním je hltan, který jak víme, je křižovatkou, jak s dýchacím systémem, tak s trávicím. V praxi to znamená, že nádech zde setká s rozžvýkanými sousty potravy. Abychom se nezadávili jídlem zabezpečuje příklopka, která se při polykání zavírá, a jídlo dále putuje do jícnu, ne do hrtanu.
Dolní cesty dýchací
Poté, co vzduch doputoval otevřenou hrtanovou příklopkou do hrtanu, nacházíte se v dolních cestách dýchacích. Pro zajímavost zde naleznete také hlasivky (hned na začátku).
Další pokračování cesty je soustavou trubek. První z nich je tzv. průdušnice, ta se rozbíhá jako kořeny stromů na průdušky a ty zase na průdušinky, které jsou nejmenší částí této cesty (jsou hubené jako tyčinky od lízatek )
Celá tato fáze má za úkol umožňovat výměnu plynů mezi krví a vzduchem.
Projevy nemocí průdušek
- hlenovitý kašel
- alergie, bronchiální astma (pískání)
- povlak na jazyku
- pocit stáhnutého hrdla
Posledním bodem v dýchacím systému jsou plíce, také by se dalo říct, že jsou pokračováním cesty, protože právě průdušky se zanořují do pravé a levé plíce.
- Plíce
Plíce jednoduše řečeno slouží k výměně kyslíku ze vzduchu a oxidu uhličitého z krve. Samotné dýchání je řízeno naším mozkem, ale nebýt plic nemáte na to ten správný prostor. Vedou z ní různé cévky, žilky atd. Jsou rozděleny na pravou a levou část.
- jejich objem je 4 až 6 litrů
- jsou umístěny pod hrudním košem
- levá strana je menší než pravá – vznik místa pro srdce
- jsou největším párovým orgánem těla
- projde jimi přibližně 10 000 litrů vzduchů za den
- tvarem připomínají křídla křídla
Jak plíce fungují:
Při nádechu se bránice stahuje a touto činností se hrudník zvětšuje, plíce se roztahují a tím do nich přijde vzduch. Pro výdech je potřeba uvolnit svaly, které byly použity při nádechu. Plíce se naopak stáhnou a vzduch se před průdušnici protlačí pryč.
Zdravé plíce dokáží vyloučit ve formě výdechu až 900 g odpadních produktů za den.
Kromě dýchání se plíce podílejí na:
- regulaci tělesné teploty
- rovnováze kyselin a zásad v organismu
- pohybu lymfy
Nedostatečná funkce plic ovlivňuje celý organismus a může způsobovat:
- nedostatek energie pro fungování nervového systému
- snižovat funkce tlustého střeva, ledvin
- nepříznivě ovlivňovat lymfatický systém
- zvyšovat překyselení organismu
Symptomy nedostatečné funkce plic:
- bolest a těžkosti při dýchání
- zápal plic
- katary hrdla
- zvýšená produkce hlenu
- astma
- chronický kašel
- ochablé držení těla
Jak harmonizovat a podpořit dýchací cesty přírodní cestou se budeme věnovat v 2. a 3. stupni kurzu.